Διοργάνωση ομιλίας για την Ενδοσχολική Βία

.jpg

Σας προσκαλούμε στην Ομιλία-Συζήτηση που θα πραγματοποιηθεί στο χώρο του σχολείου
την Πέμπτη 6 Απριλίου 2023 από 17:30-19:30 με θέμα: «Ενδοσχολική Βία και  Εκφοβισμός».
Την εισήγηση θα πραγματοποιήσει η κ. Παΐλα Ανθή, Ψυχολόγος ΜSc από το Σύλλογο “ Το Χαμόγελο του Παιδιού”.

Θα χαρούμε να μας τιμήσετε με την παρουσία σας.

Η Ενδοσχολική Βία αναφέρεται στη βία που συμβαίνει μέσα στο σχολικό περιβάλλον . Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει σωματική, λεκτική ή ψυχολογική βία. Η Ενδοσχολική Βία είναι ένα σοβαρό πρόβλημα που επηρεάζει την υγεία και την ευημερία των μαθητών και μπορεί να έχει μακροπρόθεσμες συνέπειες στην ψυχολογική κατάσταση τους.

Μπορεί να οδηγήσει σε αναπτυξιακά και ψυχολογικά προβλήματα, στρες, και ακόμα και σε αποχή από το σχολείο. Για αυτόν τον λόγο, η πρόληψη και η αντιμετώπιση της Ενδοσχολικής Βίας είναι σημαντικές για τη διασφάλιση της ασφάλειας και της ευημερίας των μαθητών και του σχολικού περιβάλλοντος.

Για την αντιμετώπιση της Ενδοσχολικής Βίας είναι σημαντικό να υπάρχει επαρκής εκπαίδευση των εκπαιδευτικών και των γονέων, καθώς και των μαθητών, σχετικά με τα αίτια και τις συνέπειες της βίας και τις στρατηγικές αντιμετώπισής της. Επιπλέον, πρέπει να υπάρχουν μηχανισμοί αναφοράς και επέμβασης σε περίπτωση που προκύψει ένα περιστατικό Ενδοσχολικής Βίας.