**ΒΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΥΓΕΙΟΥΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ **

και παιδια 1

Ένα πολύ σημαντικό άρθρο για μας τους γονείς!!!

Τα παιδιά σήμερα είναι γεμάτα υπερδιέγερση και υλικά πράγματα, αλλά στερούνται τις βασικές αρχές μιας υγιούς παιδικής ηλικίας όπως:
• Συναισθηματικά Διαθέσιμοι Γονείς
• σαφώς καθορισμένα όρια
• Ευθύνες
• Ισορροπημένη διατροφή και επαρκής ύπνος
• Κίνηση γενικότερα, αλλά κυρίως σε εξωτερικούς χώρους
• Δημιουργικό παιχνίδι, κοινωνική αλληλεπίδραση, άτυπες ευκαιρίες παιχνιδιού και χώροι βαρεμάρας
ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΜΑΣ ΦΤΑΙΕΙ;
Τα τελευταία χρόνια ήταν γεμάτα παιδιά με:
• ψηφιακά αφηρημένους γονείς
• επιεικείς, ανεκτικοί γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να «κυβερνούν τον κόσμο» και να είναι αυτά που φτιάχνουν τους κανόνες
• μια αίσθηση δικαιώματος, να αξίζεις τα πάντα χωρίς να τα κερδίζεις ή να είσαι υπεύθυνος για αυτό
• ακατάλληλος ύπνος και ανισόρροπη διατροφή
• καθιστικό τρόπο ζωής.
• πολλές ώρες χρήσης τεχνολογίας,
• άμεση ικανοποίηση αιτημάτων και
• χωρίς στιγμές βαρεμάρας.
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;
Αν θέλουμε τα παιδιά μας να είναι ευτυχισμένα, υγιή άτομα πρέπει να ξυπνήσουμε και να επιστρέψουμε στα βασικά:
ΚΑΘΑΡΆ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΡΙΑ
• Θέσε όρια και θυμήσου ότι είσαι ο καπετάνιος του πλοίου. Τα παιδιά σας θα αισθάνονται πιο ασφαλή γνωρίζοντας ότι εσείς έχετε την κυβέρνηση του πλοίου και τον έλεγχο.
• Προσφέρετε στα παιδιά έναν ισορροπημένο τρόπο ζωής, γεμάτο με αυτό που χρειάζονται τα παιδιά, όχι μόνο αυτό που θέλουν. Μην φοβάστε να πείτε “όχι” στα παιδιά σας αν αυτό που θέλουν δεν είναι αυτό που χρειάζονται.
ΙΣΟΡΡΟΠΗΜΕΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΕΠΑΡΚΟΣ ΥΠΝΟΣ
• Προσφέρετε θρεπτικό φαγητό και περιορίστε το πρόχειρο φαγητό.
• Απολαύστε ένα καθημερινό οικογενειακό δείπνο χωρίς smartphones ή τεχνολογία
• Εφαρμόστε μια συνεπή ρουτίνα ύπνου για να εξασφαλίσετε ότι το παιδί σας θα κοιμηθεί
ΚΙΝΗΣΗ ΓΕΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΧΩΡΟ
• Να περνάτε τουλάχιστον μία ώρα την ημέρα σε εξωτερικούς χώρους κάνοντας δραστηριότητες .
ΕΥΘΥΝΕΣ
• Να ασχοληθείτε με τα παιδιά σας με μια εργασία ή νοικοκυριό ανάλογα με την ηλικία τους (δίπλωση ρούχων, παραγγελία παιχνιδιών, κρέμασμα ρούχων, συσκευασία φαγητού, στρώσιμο τραπεζιού, τάισμα του σκύλου
**ΤΟ ΠΡΌΓΡΑΜΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ **
• Η παράδοση της ευθύνης και της ανεξαρτησίας. Μην τους υπερπροστατεύετε από οποιαδήποτε απογοήτευση ή λάθος. Κάνοντας λάθη θα τους βοηθήσει να χτίσουν ανθεκτικότητα και να μάθουν να ξεπερνούν τις προκλήσεις της ζωής,
• Μην φορτώνεστε παιδικά σακίδια, κουβαλάτε τα σακίδιά τους, παίρνετε τις εργασίες που ξέχασαν, καθαρίζετε τις μπανάνες τους ή τα πορτοκάλια τους, αν μπορούν να το κάνουν μόνα τους (4-5 ετών). Αντί να τους δίνετε τα ψάρια, δείξτε τους πώς να ψαρεύουν.
• Μάθετέ τους να περιμένουν και να καθυστερούν την ικανοποίηση.
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΙΑΔΡΑΣΗ, ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ INFORAL GAMING ΚΑΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΒΑΡΕΜΑ
• Παίξτε επιτραπέζια παιχνίδια σαν οικογένεια ή αν τα παιδιά είναι πολύ μικρά για επιτραπέζια παιχνίδια, κοιτάξτε τα ενδιαφέροντά σας και στείλτε τα παιδιά να παίξουν
• Δώστε ευκαιρίες για «βαρεμάρα», γιατί στη βαρεμάρα είναι που ξυπνάει η δημιουργικότητα. Μην αισθάνεστε υπεύθυνοι για την διασκέδαση των παιδιών όλη την ώρα.
• Μην χρησιμοποιείτε την τεχνολογία ως θεραπεία για την πλήξη και μην την προσφέρετε στο πρώτο δευτερόλεπτο της αδράνειας.
• Αποφύγετε τη χρήση τεχνολογίας σε τραπέζια, αυτοκίνητα, εστιατόρια, εμπορικά κέντρα. Χρησιμοποιήστε αυτές τις στιγμές ως ευκαιρίες για να κοινωνικοποιηθείτε εκπαιδεύοντας τον εγκέφαλό τους να λειτουργεί όταν βρίσκεται σε κατάσταση ‘βαρεμάρας’.
• Βοηθήστε τους να δημιουργήσουν ένα «Μπουκάλι Βαρεμάρας» με ιδέες δραστηριοτήτων για όταν βαριούνται.
ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΙ
• Να είστε συναισθηματικά διαθέσιμοι για να συνδεθείτε με τα παιδιά και να τους διδάξετε αυτορρύθμιση και κοινωνικές δεξιότητες.
• Κλείστε τα κινητά τηλέφωνα τη νύχτα όταν τα παιδιά πρέπει να πάνε στο κρεβάτι για να αποφύγουν τον ψηφιακό περισπασμό.
• Γίνε ρυθμιστής των συναισθημάτων τους. Μάθε τους πώς να αναγνωρίζουν και να διαχειρίζονται τις δικές τους απογοητεύσεις και τον θυμό τους.
• Δείξτε τους πώς να χαιρετούν, να παίρνουν σειρά, να μοιράζονται χωρίς να περιμένουν τίποτα, να λένε ευχαριστώ και παρακαλώ, να παραδεχτούν το λάθος και να ζητούν συγγνώμη (μην τους πιέζεις), και να είστε πρότυπο για όλες αυτές τις αξίες που τους ενσταλάζετε.
• Συνδεθείτε συναισθηματικά – χαμογέλα, αγκάλιασε, φίλησε, γαργάλα, διάβασε, χόρεψε, πήδα, παίξε!
Επεξεργασία ενός άρθρου που έγραψε ο Δρ. Luis Rojas Marcos, ψυχίατρος.