Περιβαλλοντική δράση για τις μέλισσες – Πάρκο Καινοτομίας JOIST

λήψης 5

Αξιότιμοι/ες,

Με χαρά σας ενημερώνουμε πως το Πάρκο Καινοτομίας JOIST διοργανώνει για πρώτη φορά στη Λάρισα εργαστήριο seed – bombing.

Τα seed – bombs, ή αλλιώς σπορο-βόμβες, είναι μικρές μπάλες από πηλό και χώμα που περιέχουν σπόρους από μελισσοκομικά φυτά, δημιουργώντας έτσι το αγαπημένο φαγητό των μελισσών, τα αγριολούλουδα. Είναι ο πιο εύκολος τρόπος να ανθίσουν αγριολούλουδα σε κήπους, μπαλκόνια, ταράτσες, σχολεία και σε ολόκληρη την πόλη.

Επισυναπτόμενη θα βρείτε την περιγραφή της δράσης, την οποια παρακαλούμε να προωθήσετε στο δίκτυο σας ώστε να ενημερωθούν όσο το δυνατόν περισσότερα παιδιά της περιοχής μας για τη σημασία των μελισσών και του πρασίνου στο αστικό τοπίο και να βελτιώσουμε έμπρακτα την πόλη μας.

Είμαι στη διάθεση σας για κάθε πληροφορία και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με τους ευγενικότερους χαιρετισμούς μου,

Kleri Bakoura

Curator of Exhibitions and Public Engagement

Διαβάστε παρακάτω….

SeedBobming_JOIST_press (1)

Η Κλέρι Μπακούρα είναι εκπαιδευτικός Θεατρικής Αγωγής του σχολείου μας.