ΟΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΤΟ ΛΕΥΚΩΜΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ

.png

Tο 8ο Μαθητικό Συνέδριο με τίτλο “Μαθαίνω και Παρουσιάζω τον πολιτισμό του τόπου μου” που ήταν αφιερωμένο στην επέτειο των 200 χρόνων από την Ελληνική Επανάσταση του 1821, λόγω των έκτακτων συνθηκών κατά τη διάρκεια της προηγούμενης σχολικής χρονιάς 2020-2021, δεν πραγματοποιήθηκε δια ζώσης και τα αποτελέσματά του αποτυπώθηκαν σε έντυπη μορφή-“Λεύκωμα”, το οποίο θα διανεμηθεί σε όλες τις σχολικές μονάδες της περιοχής ευθύνης της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας με σκοπό να αποτελέσει πολύτιμο εργαλείο για όλη την Εκπαιδευτική κοινότητα.

Το 2021 αποτέλεσε χρονιά-ορόσημο για τη χώρα μας.
Πέρσι γιορτάσαμε την επέτειο των 200 χρόνων από τον σημαντικότερο σταθμό στη νεότερη Ελληνική ιστορία: την κήρυξη του Αγώνα για εθνική ανεξαρτησία που οδήγησε στη δημιουργία του πρώτου ανεξάρτητου εθνικού κράτους το 1830, με το όνομα «Ελλάς», και πρώτο Κυβερνήτη τον Ιωάννη Καποδίστρια.
Καθ’όλη τη διάρκεια του έτους, αναβιώθηκαν μνήμες της επανάστασης και αναδείχτηκαν διαχρονικές εθνικές αξίες,μέσα από διάφορες δράσεις, αποδίδοντας παράλληλα φόρο τιμής στους προγόνους μας, που με τη γενναιότητα και τη δύναμη ψυχής που επέδειξαν, αγωνίστηκαν για την ελευθερία.
Η σημαντική αυτή επέτειος, μπορεί να ιδωθεί και ως ευκαιρία για εθνικό επαναπροσδιορισμό αφού διαχρονικά στην Ιστορία ανατρέχουμε τόσο για να μάθουμε τα γεγονότα του παρελθόντος όσο και για να αντλήσουμε έμπνευση για το μέλλον.Η Επανάσταση του 1821 αποτελεί κορυφαία στιγμή της ελληνικής ιστορίας, κατά την οποία οι Έλληνες απέδειξαν ότι, παρά τις αντιξοότητες και τις εσωτερικές ή εξωτερικές δυσκολίες, όταν δρουν με ομοψυχία και ομόνοια, μπορούν να επιτύχουν οποιονδήποτε στόχο.
Το ψηφιδωτό της επανάστασης έχει σκοτεινές και φωτεινές ψηφίδες, βαλμένες η μία πλάι στην άλλη. Δεν παύει όμως να είναι ένα σπουδαίο γεγονός της παγκόσμιας ιστορίας, ένας άθλος, ένας θρύλος που εξυψώνει τους πρωτεργάτες της στη σφαίρα των ηρώων.
Αυτούς τιμήσαμε πέρσι, 200 χρόνια μετά τον αγώνα τους, εμείς που ζούμε στην ελεύθερη, “απ΄τα κόκκαλα βγαλμένη των Ελλήνων τα ιερά”, Ελλάδα.
Οι μαθητές της Στ΄τάξης , με αφορμή τη συμπλήρωση διακοσίων χρόνων από τη Μεγάλη Επανάσταση του 1821, εμπνέονται από τους ήρωες και τα γεγονότα, μαθαίνουν, εκφράζονται και δημιουργούν.

Οι εργασίες αυτές συμπεριλήφθηκαν στο Λεύκωμα-Αφιέρωμα για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση  που δημιούργησε η  Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Λάρισας.

Το Λεύκωμα αυτό θα παρουσιαστεί στο 8ο Μαθητικό Συνέδριο, την Πέμπτη 9 Ιουνίου.

Δ.Π.Ε.-ΛΑΡΙΣΑΣ ΛΕΥΚΩΜΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΑ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΌ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

P1140052 768x1024