ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟ, ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΠΟΡΤΑ

Την Πέμπτη 17 Μαρτίου,οι μαθητές της Α΄τάξης παρακολούθησαν την παράσταση : «ΜΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΜΥΣΤΙΚΟ»

Μια δημιουργία που επιμελήθηκε το καλλιτεχνικό εργαστήρι «ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΠΟΡΤΑ»

IMG 20220317 104842IMG 20220317 105055 1IMG 20220317 105634

Περίληψη του έργου:

Στη χώρα των παραμυθιών υπήρχαν δυο συνοικίες, η συνοικία της ουράς και η συνοικία της μουσούδας. Εκεί ξεχώριζαν δυο όμορφα σπίτια. Το πέτρινο σπίτι στο οποίο ζούσε η Κ.Ντακ με τον γιο της τον Κουάκη (παπάκι) και τον σκύλο τους τον κ.Γαβ-Γουβ και το ξύλινο σπίτι όπου ζούσε η κ. Ποντικίδου με τον γιο της τον Μουίκ (ποντικάκι) και την γάτα τους την κ.Νιαρ-Νιαρ. Δίπλα στις συνοικίες ήταν το δάσος με τα τέσσερα χαλιά. Στο πράσινο χαλί ζούσαν οι πράσινες σαύρες, στο κόκκινο χαλί ζούσαν οι πασχαλίτσες, στο άσπρο χαλί ζούσαν οι άσπρες πεταλούδες και στο μωβ χαλί ζούσαν οι μέλισσες. Μέσα στο δάσος υπήρχε ένα παράξενο δέντρο όπου ήταν το σχολείο με δασκάλα την κ.Κουκουβάγια και διευθυντή τον κ.Κόρακα. Κάθε πρωί περνούσε το σχολικό, μια τεράστια σαρανταποδαρούσα, μεταφέροντας τους μαθητές στο σχολείο τους . Εκεί όμως ο μικρός μας φίλος ο Κουάκη δυστυχώς ζούσε άσχημες στιγμές. Κάποιοι συμμαθητές του, οι Βελονάκιδες (σκαντζόχοιροι) τον τρομοκρατούσαν, απειλώντας τον και κλέβοντας του το πρωινό του. Η μικρή καρδιά του Κουάκη ήταν γεμάτη με φόβο και δεν τολμούσε να πει σε κανέναν τί του συμβαίνει. Από την αλλαγή στην συμπεριφορά του η μαμά του αντιλαμβάνεται πως κάτι δεν πάει καλά. Μαμά και δασκάλα καταστρώνουν σχέδιο και ανακαλύπτουν την κακή συμπεριφορά των Βελονάκιδων και ο διευθυντής αναλαμβάνει την τιμωρία τους .Ο μικρός Κουάκη είδε πως μόλις έμαθαν η μαμά και η δασκάλα το τί συμβαίνει, το πρόβλημα λύθηκε και με χαρά μας φωνάζει: «ΜΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΜΥΣΤΙΚΟ».

IMG 20220317 105051

Οι μικροί μαθητές το χάρηκαν πολύ!!!