ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΤΡΟΦΟΥΛΗΔΕΣ ΠΑΡΕΑ, ΝΟΣΤΙΜΑ , ΥΓΙΕΙΝΑ ΚΙ ΩΡΑΙΑ

Καινούριο έργο eTwinning για το σχολείο μας!

ΤΙΤΛΟΣ

ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΤΡΟΦΟΥΛΗΔΕΣ ΠΑΡΕΑ, ΝΟΣΤΙΜΑ , ΥΓΙΕΙΝΑ ΚΙ ΩΡΑΙΑ!

Το blog της ΣΤ΄τάξης

c496ed07a opt

Το έργο έχει σχέση με τη διατροφή και θέλει να κατανοήσουν οι μαθητές τον σημαντικό ρόλο των υγιεινών τροφών στη ζωή του ανθρώπου. Θα προσπαθήσουμε να αναγνωρίσουμε τις υγιεινές και τις ανθυγιεινές τροφές και να παρουσιάσουμε ποιες θεωρούμε τις πιο υγιεινές τροφές για τον ανθρώπινο οργανισμό. Να κατανοήσουν και να υιοθετήσουν τα παιδιά υγιεινό τρόπο ζωής και διατροφικές συνήθειες. Το έργο είναι αποτέλεσμα της ενασχόλησής μας με το μάθημα των εργαστηρίων δεξιοτήτων και την αντίστοιχη θεματική ενότητα.

Οι στόχοι του προγράμματος είναι:
Να αναγνωρίσουν και να κατανοήσουν οι μαθητές τη σημαντικότητα της υγιεινής διατροφής
Να διακρίνουν τις υγιεινές από τις ανθυγιεινές τροφές
Να παρουσιάσουν εναλλακτικά είδη υγιεινού πρωινού γεύματος
Να υιοθετήσουν υγιεινές διατροφικές συνήθεις
Να μπορούν να εκφραστούν εμπλουτίζοντας τον γραπτό λόγο τους

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Το έργο θα αρχίσει τον Φεβρουάριο και οι δραστηριότητες θα είναι οι παρακάτω:
Φεβρουάριος: Γνωριμία των σχολείων μεταξύ του στο twinspace, γράφουμε πληροφορίες για το σχολείο μας, κανόνες ασφάλειας στο διαδίκτυο, Παρουσιάζω το υγιεινό πρωινό μου γεύμα.
Μάρτιος: Λογότυπο του έργου, Παρουσίαση υγιεινών και ανθυγιεινών τροφών
Απρίλιος: Γράφουμε συνεργατικό ποίημα για τη διατροφή, Συνεργατικά παιχνίδια για τη διατροφή.
Μάιος: Γράφουμε συνεργατικό βιβλίο με παραδοσιακές συνταγές του τόπου μας, Διάχυση του έργου.
Ιούνιος: Αξιολόγηση του έργου.

ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Στο τέλος του έργου οι μαθητές θα έχουν αποκομίσει πολλές πληροφορίες σχετικά με την υγιεινή διατροφή και θα έχουν υιοθετήσει υγιεινές διατροφικές συνήθειες.

b98277c8b optb494c9d9b opt

c28e00577 opt