ΚΑΝΟΝΕΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΥ

Βίαιη και εκφοβιστική συμπεριφορά στο σχολείο θεωρείται  όταν κάποια παιδιά χρησιμοποιώντας  τη δύναμή τους χτυπούν ή φοβερίζουν επίτηδες  ξανά και ξανά το ίδιο παιδί κάνοντάς το να νιώθει άσχημα.

1. Δε χτυπάμε άλλους μαθητές.
  2. Δεν κάνουμε κανέναν να αισθάνεται άσχημα με τα λόγια ή τη συμπεριφορά μας.
  3. Λύνουμε τις διαφορές μας με συζήτηση.
  4. Σεβόμαστε τους συμμαθητές μας.
  5. Αν κάποιο παιδί σε κάνει να αισθανθείς  άσχημα το λες στη δασκάλα ή στους γονείς σου.
  6. Κάνε παρέα με παιδιά που εμπιστεύεσαι και περνάς καλά μαζί τους
  7. Μην αφήνεις κανέναν μόνο του. Προσκάλεσέ τον στην παρέα σου.
  8. Αν δεις κάποιο ή κάποια παιδιά να ενοχλούν ένα  άλλο να το αναφέρεις σε κάποιον δάσκαλο. Μην το αφήνεις να υποφέρει.
  9. Αν δεις κάποιο παιδί να υποφέρει από τη συμπεριφορά κάποιων άλλων, βοήθησέ το. Μη φοβάσαι.

Οι μαθητές που παραβιάζουν τους κανόνες του σχολείου :

1. Θα πηγαίνουν στο γραφείο του διευθυντή.
  2. Θα ειδοποιούνται οι γονείς τους.
  3. Θα τους γίνεται παρατήρηση από τους δασκάλους.

Όσοι εφαρμόζουν τους κανόνες:

1. Θα παίρνουν βραβείο συμπεριφοράς.
  2. Ο μαθητής που θα έχει τα περισσότερα βραβεία συμπεριφοράς θα είναι ο star μαθητής της εβδομάδας.
  3. Θα επαινούνται από τη διευθύντρια στην πρωινή προσευχή.
  4. Συζητάμε/ υπενθυμίζουμε ξανά τους κανόνες και δίνουμε άλλη μια ευκαιρία στο/η συμμαθητή/τρια μας να αλλάξει τη συμπεριφορά του
  5.  Ο/ Η συμμαθητής/τριά μας που συστηματικά δεν ακολουθεί τους κανόνες μας δεν θα συμμετάσχει στην  επόμενη εκδρομή.