Κύπελλο ποδοσφαίρου- Jan Wellem Cup 2019-Δημοτικών σχολείων Ντύσσελντορφ

Εγκαταστάσεις του ποδοσφαιρικού γηπέδου Ντύσσελντορφ- Merkur Spiel-Arena
Στις εγκαταστάσεις του ποδοσφαιρικού γηπέδου Ντύσσελντορφ -Merkur Spiel-Arena, 60 Δημοτικά σχολεία του Ντύσσελντορφ συναγωνίστηκαν στην 40η διοργάνωση του Κυπέλλου Jan Wellem- για την ανάδειξη πρωταθλητή στο ποδόσφαιρο. Στον προκριματικό γύρο της Πέμπτης 6 Ιουνίου, οι ομάδες αγωνίστηκαν σε δώδεκα γήπεδα ποδοσφαίρου στο αθλητικό πάρκο Arena για την πρόκριση στον τελικό γύρο.Στους αγώνες συμμετείχαν μαθητές από την Γ’ -Δ΄και Ε΄τάξη του Δημοτικού σχολείου Ντύσσελντορφ, με την καθοδήγηση του γυμναστή μας.

Οι αγώνες του προκριματικού γύρου ξεκίνησαν στις 10:00 και έληξαν στις 13.20. Με τους 12 νικητές των ομίλων, οι ομάδες είναι αποφασισμένες  για τον τίτλο στον τελικό γύρο, ο οποίος θα διεξαχθεί την Τρίτη 2 Ιουλίου, στο μικρό γήπεδο του αθλητικού πάρκου Arena./Dusseldorf

Σημαντικό είναι όχι μόνο οι δεξιότητες ποδοσφαίρου αλλά και η ιδέα του fair play. Έτσι, κάθε ομάδα μπορεί να τιμηθεί μετά από τους αγώνες  για την αθλητική συμπεριφορά

Μπορεί να μην προκριθήκαμε στον τελικό γύρο, ο οποίος θα διεξαχθεί την Τρίτη 2 Ιουλίου 2019,αλλά μετά  από τρεις νίκες και μία ήττα καταλάβαμε την 2η θέση στον όμιλό μας και  βραβευτήκαμε με τίτλο fair play !!

Δ.Σ. Ντύσσελντορφ- Merkur Spiel-Arena-
          Κύπελλο ποδοσφαίρου Jan Wellem,2019

Τελική Φάση  Jan Wellem Cup

Στις 2 Ιουλίου διεξήχθη ο τελικός γύρος του κυπέλλου Jan Wellem 2019 στο μικρό γήπεδο του αθλητικού πάρκου Merkur Spiel-Arena/Dusseldorf