ΒΑΨΩΡΙ ΚΑΙ ΠΡΕΚΟΠΑΝΑ 24.04.10

Ε5.jpgρχομός στη Θεσσαλονίκη του αρχιτέκτονα Τομ Έβανς, υιού του Βρετανού λοχαγού Πάτρικ Έβανς, μέλους της Συμμαχικής Στρατιωτικής Αποστολής στο Βίτσι το 1943 -44.

Μετά από γεύμα στην Εταιρία Μακεδονικών Σπουδών προσεφέρθην να τον συνοδεύσω στην επί Κατοχής έδρα της ΣΣΑ, στο ολότελα έρημο σήμερα χωριό Μπάμπτσορ, ή Βαψώρι ή Ποιμενικόν και στη γειτονική, σχεδόν ακατοίκητη, Πρεκοπάνα (Περικοπή).

Συνάντηση λοιπόν στην Καστοριά όπου λάβαμε πρόσφατες πληροφορίες από το Σχολικό Σύμβουλο Γιώργο Αλεξίου, βαθύ γνώστη της ιστορίας της περιοχής.

Έπειτα κάτω από σιγανή βροχή ανεβήκαμε στην πλατεία του Βαψωρίου αρχικά από το καλντερίμι και μετά ανάμεσα από τα χαλάσματα των οικιών. Η Εκκλησία σφαλιστή, ενώ το Σχολείο δεν θα αντέξει πολλά έτη όρθιο ακόμη.

Ακόμη επισκεφτήκαμε την Περικοπή (Πρεκοπάνα), στην οποία είχαν επιτεθεί οι αντάρτες του ΕΛΑΣ το 1944.

Φαγητό μετά στο Ντολτσό και καφέ στην παραλία της λίμνης.

Αναμένουμε το βιβλίο του Τομ, λογοτέχνημα με βάση τις αναμνήσεις του πατέρα του όπως ο ίδιος λέει.

Κατηγορίες: Γενικά. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.