ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΙΟΥΝΙΟΥ 2009

Επισκέψεις Σχολείων το μήνα Ιούνη (ανωτέρω).

Στη Δεσκάτη και στην Παλιουριά πήγα περισσότερες από μία φορές, διότι συμμετείχα ως μουσικός στην εορτή για τη λήξη της σχολικής χρονιάς στην Παλιουριά -χρειάζονταν μερικές πρόβες. Η γιορτή πολύ εντυπωσιακή. Έπειτα γεύμα στην ταβέρνα «Ο Πόντιος».Επισκέφτηκα την ΠΔΕ 4 φορές για τρέχουσες υποθέσεις και μία το ΚΕΔΔΥ.Επίσης τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Γρεβενών όπου μαθητές του 1ου ΔΣ της πόλης συμμετείχαν στην κατασκευή ενός λογοτεχνικού βιβλίου, μία πρωτοβουλία του Συλλόγου Γονέων του ιδίου Σχολείου. Πρωτότυπη.Στην ημέρα του Περιβάλλοντος σε λόφο της Ποντινής σε εκδήλωση όπου φυτεύτηκαν δενδρύλλια. Συμμετοχή: Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση, ΚΠΕ Γρεβενών, Δήμος Βεντζίων, Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.Στο 1ο ΔΣ της πόλης των Γρεβενών βγήκε το 2ο τεύχος εξαίρετης σχολικής εφημερίδας. Προσέφερα εργατοώρες ως γραφίστας κι επιμελητής.

Αν και καλοκαιρινός ο Ιούνιος, σήκωνε στην αρχή πρωινές ομίχλες που μεταμόρφωναν το επί διετίας γνωστό τοπίο σε άγνωστο φαντασιακό.

Επίσκεψη στη Μονή Κοιμήσεως Θεοτόκου Σπηλαίου κι έπειτα φαγητό στις «Αυλαίς» με Λουίζα Λουκοπούλου (διευθύντρια ΕΙΕ), Χριστίνα Κολιοπούλου (φιλόλογο), Ιωάννη Κολιόπουλο (καθηγητή Ιστορίας ΑΠΘ), Δημήτριο Λουκόπουλο (καθηγητή Παθολογίας Παν. Αθηνών) και Μαρία Μπρέτσα (φιλόλογο).

Επιμέλεια νέου βιβλίου για το Δήμο Ηρακλεωτών Γρεβενών, θα παρουσιαστεί στις 16 Αυγούστου, με συγγραφέα έναν εξαιρετικό φιλίστορα μεταπτυχιακό εκπαιδευτικό.

Εκδίδεται από την ΕΣΗΕΜΘ τόμος όπου περιλαμβάνεται άρθρο μου για τις εφημερίδες της περιόδου της Κατοχής στη Δυτική Μακεδονία. Αναμένεται ο τόμος με ενδιαφέρον.

Ετοιμασίες για το συνέδριο της Καβάλας.

Κατηγορίες: Γενικά, ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.