ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ & ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ- ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ

Λήψη αρχείου

Δημοσιεύθηκε στη ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΩΝ & ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ | Ετικέτες: , , , , | Σχολιάστε

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΕΥΣΗ ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΕΙΟΥ ΘΕΩΡΗΜΑΤΟΣ-ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Β’ ΛΥΚΕΙΟΥ

Δημοσιεύθηκε στη ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Β' ΛΥΚΕΙΟΥ | Ετικέτες: | Σχολιάστε

ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΣΗΜΕΙΩΣΕΩΝ

Αγαπητές Μαθήτριες και αγαπητοί μαθητές, σας εύχομαι Καλή Χρονιά με Υγεία.

Έχω αναρτήσει αρχεία που αφορούν τις τάξεις.

Α’ Λυεκίου

Β’ Λυκείου

Γ’ Λυκείου

Καλή μελέτη!

Δημοσιεύθηκε στη Ανακοινώσεις | Ετικέτες: , , | Σχολιάστε

ΡΥΘΜΟΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ-ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Γ’ ΛΥΚΕΙΟΥ

Λήψη αρχείου

Δημοσιεύθηκε στη ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Γ' ΛΥΚΕΙΟΥ | Ετικέτες: , , | Σχολιάστε

3.10 & 3.11_ΑΝΙΣΟΤΙΚΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΡΙΓΩΝΟ_ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Α’ ΛΥΚΕΙΟΥ

Δημοσιεύθηκε στη ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ | Ετικέτες: , , | Σχολιάστε

2.1 ΕΞΙΣΩΣΗ ΕΥΘΕΙΑΣ_ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Β’ ΛΥΚΕΙΟΥ

Λήψη αρχείου

Δημοσιεύθηκε στη ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ Β' ΛΥΚΕΙΟΥ | Ετικέτες: , , , | Σχολιάστε

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΠΟΛΥΤΕΣ ΤΙΜΕΣ(Α’ ΛΥΚΕΙΟΥ)

Δημοσιεύθηκε στη ΑΛΓΕΒΡΑ Α' ΛΥΚΕΙΟΥ | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Python Strings

Συμβολοσειρές

Λήψη αρχείου

Βίντεο από τον καθηγητή ΑΒΟΥΡΗ ΝΙΚΟΛΑΟ του Τομέα Ηλεκτρονικής και Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Πατρών

Ακολουθεί σχετική παρουσίαση.

Δημοσιεύθηκε στη Python | Ετικέτες: , | Σχολιάστε

Python: Τιμές και τύποι, μεταβλητές

Ένα πρώτο σημαντικό βήμα για να μάθουμε να προγραμματίζουμε είναι να
κατανοήσουμε τους βασικούς τύπους δεδομένων της Python: τους ακέραιους
αριθμούς, τους αριθμούς κινητής υποδιαστολής (δεκαδικούς) και τις
συμβολοσειρές (ακολουθίες χαρακτήρων). Ειδικότερα, οι συμβολοσειρές
χρησιμοποιούνται σε πολλές κατηγορίες προγραμμάτων και γι’ αυτό η Python μάς
παρέχει σημαντική υποστήριξη για τη διαχείρισή τους.

Η έννοια της μεταβλητής είναι σημαντική για τον προγραμματισμό. Οι μεταβλητές χρησιμοποιούνται για την αποθήκευση και διαχείριση δεδομένων σε ένα πρόγραμμα και είναι απαραίτητες για τη συγγραφή χρήσιμων προγραμμάτων.

Επιλέξτε το σύνδεσμο που ακολουθεί έτσι ώστε να ανοίξετε το αρχείο το οποίο περιέχει πληροφορίες σχετικά με τις τιμές, τους τύπους και τις μεταβλητές.

PYTHON_ΤΙΜΕΣ ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ

Ακολουθούν εικόνες από εισαγωγή μεταβλητών σε πρόγραμμα.

Δημοσιεύθηκε στη Python | Ετικέτες: | Σχολιάστε

Γιατί python

Yπάρχουν χιλιάδες γλώσσες προγραμματισμού οι οποίες χρησιμοποιούνται για την εξυπηρέτηση πολυάρθιθμων σκοπών. Από αυτές ξεχωρίζει, μεταξύ άλλων, η Python, γεγονός που σημαίνει ότι θα ήταν χρήσιμο να αρχίσουν να εξοικειώνονται όλο και περισσότεροι με αυτήν. Επομένως, στο ερώτημα “Γιατί να μάθω Python;” υπάρχει μία σειρά από επιχειρήματα που αποδεικνύουν την χρησιμότητα της Python αλλά και τον λόγο που αυτή είναι τώρα η πιο δημοφιλής γλώσσα προγραμματισμού.

Σύμφωνα με το συνιδρυτή της εταιρείας RedMonk, Stephen O’Grady,  η αυξανόμενη δημοτικότητα της Python οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ευστροφία της, δηλαδή στην ευκολία με την οποία μπορεί να προσαρμοστεί σε διάφορες λειτουργίες και δραστηριότητες. Εταιρείες όπως η Google και εφαρμογές όπως το Dropbox και το Instagram βασίζονται σε μεγάλο βαθμό στην Python, όπως επίσης και αμέτρητες μικρότερες επιχειρήσεις. Επιπλέον, είναι η γλώσσα που προτιμάται και χρησιμοποιείται περισσότερο από πολλούς επιστήμονες και μαθηματικούς στον ακαδημαϊκό χώρο για “τραγάνισμα” δεδομένων.

Δημοσιεύθηκε στη Python | Ετικέτες: | Σχολιάστε