Θύμαινα This is a schools community of Δημοτικό Σχολείο Θύμαινας/ Primary school of Thymaina Ελλάδα

Αυτή είναι η κοινότητα του Δ. Σ. Θύμαινας.

Η Θύμαινα είναι νησί του συμπλέγματος των Φούρνων που βρίσκεται μεταξύ Σάμου και Ικαρίας. Παλαιότερα λεγόταν και Φύμαινα. Κατά μία εκδοχή το όνομα Θύμαινα πιστεύεται ότι οφείλεται στα πολλά θυμάρια που υπάρχουν στο νησί. Είναι το δεύτερο μεγαλύτερο νησί του συμπλέγματος μετά τους Φούρνους με έκταση 10,071 τ.χλμ.. Ο πληθυσμός της σύμφωνα με την απογραφή του 2011 είναι 136 κάτοικοι που διαμένουν στους δύο οικισμούς του νησιού την Θύμαινα και την Κεραμειδού (7 κάτοικοι).Το 2008 στο Δημοτικό Σχολείο του νησιού υπήρχαν μόνο 6 μαθητές. Σήμερα (2015) έχουν απομείνει 2 στο δημοτικό και 5 στο νηπιαγωγείο.