Green Act

c29deb754 large Οι μαθητές του τμήματος Δ2 συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό eTwinning πρόγραμμα «Green Act», ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης, με μέλη σχολεία από Ελλάδα, Μάλτα, Τουρκία, Ιταλία και Πολωνία, σχετικά με τις καταστροφικές πυρκαγιές στη Μεσόγειο και την ανάγκη αναδάσωσης και δημιουργίας “πρασίνου” ως μέτρο αντιμετώπισης της κλιματικής κρίσης.

Το «Green Act»  (https://twinspace.etwinning.net/197360) θα υλοποιηθεί σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2021-2022 από την εκπαιδευτικό-συντονίστρια κα Σκιαδά Σταυρούλα, τον διευθυντή του σχολείου κο Μακρή Ιωάννη και την εκπαιδευτικό κα Γιαννοπούλου Διονυσία, στο πλαίσιο των μαθημάτων ΤΠΕ και Αγγλικής γλώσσας και θα βασίζεται στο ΑΠΣ. Έτσι, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν τεχνολογίες πληροφορίας και επικοινωνίας μέσα από έναν εποικοδομητικό, θετικό και ασφαλή τρόπο. Με σύγχρονα μέσα, θα επικοινωνούν, θα συνεργάζονται, θα ανταλλάσουν ιδέες και εμπειρίες με τους μαθητές των άλλων Ευρωπαϊκών σχολείων-συνεργατών ενώ ταυτόχρονα θα δημοσιοποιούν, μέσα από αυτό το ιστολόγιο τα αποτελέσματα κάθε δράσης ή έρευνάς τους.