Global School Alliance (Παγκόσμια Σχολική Συμμαχία)

Το νηπιαγωγείο μας έγινε μέλος της Παγκόσμιας Σχολικής Συμμαχίας (Global School Alliance).

Τι είναι η Παγκόσμια Σχολική Συμμαχία;

Η Παγκόσμια Σχολική Συμμαχία συνδέει πρωτοπόρους στην εκπαιδευτική μεταρρύθμιση και ανάπτυξη, παρέχοντας μια πλατφόρμα για την ανταλλαγή βέλτιστων πρακτικών, πόρων και ευκαιριών για την αύξηση της σχολικής βελτίωσης, της ανάπτυξης εκπαιδευτικών και του μετασχηματισμού των μαθητών.

Συνδυάζοντας τη διαδικτυακή συνεργασία και τις καθηλωτικές εμπειρίες, τα μέλη μπορούν να αναπτύξουν μετασχηματιστικές διεθνείς συνεργασίες, συμμετοχή σε αναπτυξιακές και εμπνευσμένες εκδηλώσεις και τη δημιουργία βραβευμένων παγκόσμιων σχολείων.

Τη διέπουν 3 βασικές αρχές:

• Σχολική Βελτίωση

• Ανάπτυξη εκπαιδευτικών

• Μαθητική Μεταμόρφωση

Το Νηπιαγωγείο μας το σχολικό έτος 2022-2023  συμμετέχει στο έργο: Let’ s make a better world”.
Στο έργο συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί:
Πιπιγκάκη Ελένη
Βολονάκη Αικατερίνη