Δράσεις

Lipsi Challenge

Μάιος 2023

Εικόνα1Στο πλαίσιο της συμμετοχής του σχολείου μας σε πρόγραμμα Erasmus+ στη Βαλένθια της Ισπανίας και στο Ελσίνκι της Φινλανδίας και με στόχο τη διάχυση των καλών πρακτικών στις οποίες επιμορφώθηκαν οι εκπαιδευτικοί που έλαβαν μέρος, σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε ένα πρωτότυπο παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού στο οποίο συμμετείχαν τόσο οι μαθητές όσο και οι γονείς τους. Για το σχεδιασμό και την υλοποίηση του παιχνιδιού αξιοποιήθηκαν οι νέες τεχνολογίες και συγκεκριμένα η εφαρμογή GooseChase, στην οποία επιμορφώθηκαν οι εκπαιδευτικοί κατά τη διάρκεια των σεμιναρίων που παρακολούθησαν.

Οι συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε ομάδες, οι οποίες έπρεπε μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να ολοκληρώσουν έναν αριθμό αποστολών με τη χρήση της εφαρμογής μέσω ενός smartphone. Την επιμέλεια των αποστολών και του παιχνιδιού γενικότερα είχαν οι εκπαιδευτικοί Αρβανιτίδου Ελευθερία (ΠΕ80), Κουκούμης Χρήστος (ΠΕ04), Ράπτη Σοφία (ΠΕ02) και Νικολάου Γρηγόρης (ΠΕ04). Οι αποστολές απαιτούσαν γνώσεις, ικανότητες αποκωδικοποίησης, αλλά και χιούμορ. Οι υπεύθυνοι καθηγητές μέσω της εφαρμογής είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθούν σε πραγματικό χρόνο την πορεία της κάθε ομάδας και να δίνουν ανατροφοδότηση. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα που ολοκλήρωσε πρώτη σωστά όλες τις αποστολές. Η δράση έλαβε χώρο στον οικισμό του νησιού.

Η συμμετοχή όλων των παικτών υπήρξε απόλυτα θετική και ενθουσιώδης. Οι ομάδες συνεργάστηκαν, παίξανε, συναγωνίστηκαν, μα πάνω απ’ όλα διασκέδασαν με την ψυχή τους!