Εκπαιδευτική εκδρομή στο δάσος Κουρί – Ε1 (2021-22)

Την Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2021 οι μαθητές των  τμημάτων Ε1 και Ε2 επισκέφτηκαν το δάσος Κουρί. Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του μαθήματος της Γλώσσας στην Ενότητα «Ο φίλος μας το περιβάλλον». Ο σκοπός της δράσης ήταν οι μαθητές να ευαισθητοποιηθούν σε περιβαλλοντικά θέματα.

Οι επιμέρους στόχοι:

• Οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με το περιβάλλον και να γνωρίσουν τη δομή και τη λειτουργία του οικοσυστήματος.
  • Ενίσχυση της αγάπης των μαθητών για τη φύση, το δάσος και τον τόπο τους.
  • Ο προβληματισμός για τις επιπτώσεις μιας δραστηριότητας, ατομικής ή συλλογικής, στο περιβάλλον.

Οι μικροί μαθητές απόλαυσαν τον περίπατο και τη διαδρομή. Όταν έφτασαν στο δάσος ξεκουράστηκαν στον χώρο της παιδικής χαράς και πήραν το κολατσιό τους. Οι μαθητές ανακάλυψαν και συνέλεξαν διάφορους «θησαυρούς» του δάσους, τους οποίους έπειτα πρόσθεσαν στις εργασίες τους! Χωρίστηκαν σε ομάδες με τη βοήθεια των δασκάλων τους και συνεργάστηκαν για να συμπληρώσουν το φύλλο εργασίας που τους δόθηκε.  Με την επιστροφή μας στο σχολείο, οι μαθητές αποτύπωσαν την καταγραφή που έκαναν σε ομαδικές εργασίες (αφίσες, βιβλία, μακέτες) και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό!

IMG 20211109 115227 1

pagoniE1web