Webex – Περιορισμός μικροφώνου και άλλες επιλογές

Περιορισμός του μικροφώνου των μαθητών/τριών

Όταν βρισκόμαστε μέσα στο δωμάτιό μας, έχουμε τη δυνατότητα να περιορίσουμε το δικαίωμα χρήσης του μικροφώνου από τους συμμετέχοντες, ώστε να μπορούν να μιλήσουν μόνο εφόσον τους το επιτρέψουμε:

• Αν δεν το βλέπουμε ήδη, εμφανίζουμε το πλαίσιο Participants (α).
  • Για να κλείσουμε τα μικρόφωνα όλων πατάμε (Mute all) (β).
  • Για να ανοίξουμε τα μικρόφωνα όλων πατάμε (Unmute all) (γ).
  • Για επιπλέον επιλογές πατάμε το κουμπάκι με τις τρεις τελείες (δ). Από εκεί μπορούμε:
    • να έχουμε τα μικρόφωνα κλειστά, από τη στιγμή που συνδέονται οι μαθητές (ε), ή/και
    • να μην επιτρέψουμε στους μαθητές να ενεργοποιούν μόνοι τους το μικρόφωνό τους (στ).

Οι ίδιες επιλογές είναι διαθέσιμες και από το μενού Participant, στο επάνω μέρος του παραθύρου.

Απενεργοποίηση κάμερας, συνομιλίας και μεταφοράς αρχείων
Άλλες επιλογές που έχουμε στη διάθεσή μας (από το μενού Meeting -> Options), είναι:

• η πλήρης απενεργοποίηση των καμερών των μαθητών (βοηθάει στη βελτίωση της επικοινωνίας όταν έχουμε συνδέσεις χαμηλής ταχύτητας),
  • η πλήρης απενεργοποίηση της συνομιλίας Chat, και
  • η μεταφορά αρχείων.
Αποτροπή ιδιωτικής συνομιλίας στο chat
Από το μενού Participant -> Assign Priviledges στο πάνω μέρος του παραθύρου, έχουμε τη δυνατότητα να περιορίσουμε και την επικοινωνία των μαθητών μεταξύ τους με ιδιωτικά μηνύματα.

Άλλες επιλογές που μπορεί να μας φανούν χρήσιμες, είναι να δώσουμε στους μαθητές τη δυνατότητα να σχεδιάζουν στο Whiteboard της εφαρμογής, ή να μας δείχνουν από τη δική τους οθόνη κάποιο παράθυρο.

Υπάρχει ακόμα και η δυνατότητα να μην βλέπει ο/η κάθε μαθητής/τρια τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.