Webex – Εναλλαγή Εκπαιδευτικών σε κοινό δωμάτιο

Όταν υπάρχουν πολλά δωμάτια webex ταυτόχρονα ανοιχτά, παρατηρούνται προβλήματα στον διαμοιρασμό της οθόνης, ή διακοπές στην επικοινωνία, ή ακόμα και αδυναμία σύνδεσης σε κάποιο δωμάτιο. Η λύση που ακολουθεί μπορεί να σας λύσει τα προβλήματα αυτά:

Για να μη χρειάζεται να αποσυνδέονται οι μαθητές από το δωμάτιο του εκπαιδευτικού, θα οργανώσουμε μια συνδιδασκαλία:

• Ο δάσκαλος ή η δασκάλα της τάξης ανοίγουν από νωρίς το δωμάτιό τους, και κάνουν (Admit) τους μαθητές τους σε αυτό.
  • Αφού συνδεθούν οι μαθητές, δεν θα αποσυνδεθούν καθόλου μέχρι το τέλος της μέρας.
  • Όταν είναι ώρα για διάλειμμα, οι μαθητές κλείνουν κάμερες-μικρόφωνα, αλλά δεν αποσυνδέονται από το δωμάτιο.
Κι εδώ αρχίζει το ενδιαφέρον:

• Αν την επόμενη ώρα έχουν μάθημα με άλλον εκπαιδευτικό, ο δεύτερος εκπαιδευτικός θα συνδεθεί στο δωμάτιο του πρώτου εκπαιδευτικού, κάνοντας (Join Meeting) όπως οι μαθητές.
  • Ο πρώτος εκπαιδευτικός θα κάνει (Admit) τον δεύτερο εκπαιδευτικό, θα τον εντοπίσει στο πλαίσιο Participants, και θα κάνει πάνω του δεξί κλικ -> Make Cohost. Τότε ο δεύτερος εκπαιδευτικός θα έχει πλήρη δικαιώματα στο δωμάτιο, και θα μπορεί να κάνει το μάθημά του.
  • Αν ο πρώτος εκπαιδευτικός δεν θέλει ή δεν μπορεί να παραβρίσκεται στο δωμάτιο την ώρα του μαθήματος, τότε μπορεί να κάνει τον δεύτερο εκπαιδευτικό Host αντί για Cohost. Έτσι θα μπορεί να κάνει Leave meeting χωρίς να κλείσει το δωμάτιο. Ο δεύτερος εκπαιδευτικός είναι πλέον Host.
  • Η διαδικασία αυτή μπορεί να επαναλαμβάνεται καθ όλη τη διάρκεια της ημέρας, με τους εκπαιδευτικούς να εναλλάσσονται στο δωμάτιο του πρώτου εκπαιδευτικού, όπως θα έμπαιναν στην αίθουσα του τμήματος για το μάθημά τους.
  • Οι μαθητές/τριες θα είναι συνεχώς συνδεδεμένοι/ες στο δωμάτιο. Έτσι, ακόμα και σε περίπτωση που κάποιος δεν μπορεί να συνδεθεί στο δωμάτιο (πχ ο εκπ/κός της επόμενης ώρας), οι μαθητές μπορεί να συνεχίσουν το μάθημά τους με τον δάσκαλό τους.
Η λύση αυτή μπορεί να βοηθήσει σε οποιαδήποτε μορφή συνδιδασκαλίας, πχ:

• Στα Νηπιαγωγεία, για να μην έχουμε πολλά ανοιχτά δωμάτια ταυτόχρονα, μπορούν όλα τα παιδάκια να συνδεθούν σε ένα δωμάτιο, στο οποίο είναι cohosts όλες οι Νηπιαγωγοί.
  • Σε τμήματα όπου υπάρχει Παράλληλη Στήριξη, ή προσωπικό ΕΕΠ / ΕΒΠ, κλπ.