Επαναφορά Χρωμάτων στο Kolourpaint

Συχνά οι μαθητές την ώρα που δουλεύουν στο Kolourpaint, κάνουν άτσαλες κινήσεις με το ποντίκι και ξεκουμπώνουν την παλέτα με τα χρώματα από τη θέση τους.

Αν κλείσουν το παράθυρο του Kolourpaint με την παλέτα των χρωμάτων ξεκουμπωμένη, την επόμενη φορά που θα ανοίξει το Kolourpaint δεν θα εμφανίζονται καθόλου χρώματα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να κάνουν την άσκησή τους.

Ένας απλός τρόπος για να επαναφέρουμε την παλέτα χρωμάτων στο παράθυρό τους είναι να διαγράψουμε το αρχείο με τις ρυθμίσεις του Kolourpaint από τον φάκελο του χρήστη, δίνοντας από τον server την εντολή:

sudo rm /home/student01/.config/kolourpaintrc

(υποθέτοντας πάντοτε ότι απευθυνόμαστε στον student01 που έχει φάκελο στο /home/student01)

Στην επόμενη εκκίνηση του Kolourpaint, η παλέτα χρωμάτων θα έχει επανέλθει. Το μόνο θέμα είναι ότι το παράθυρο δεν θα είναι μεγιστοποιημένο και οι διαστάσεις της περιοχής που ζωγραφίζουμε θα είναι κι αυτές αρχικοποιημένες.