Οδηγίες για εξ αποστάσεως εκπαίδευση (για μαθητές)

Οι οδηγίες που ακολουθούν απευθύνονται σε μαθητές / γονείς που καλούνται να χρησιμοποιήσουν τις πλατφόρμες εξ αποστάσεως εκπαίδευσης.
Δημιουργία μαθητικού λογαριασμού στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ):

Όλοι οι μαθητές θα πρέπει να διαθέτουν λογαριασμό ΠΣΔ για να μπορούν να έχουν πρόσβαση στις πλατφόρμες εξ αποστάσεως εκπαίδευσης:

Εγγραφή μαθητή/τριας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Ρύθμιση λογαριασμού email για την επικοινωνία με τον εκπαιδευτικό:

Με τον λογαριασμό που φτιάξατε με την παραπάνω διαδικασία, εκτός από την πρόσβαση που έχετε στο eclass και το e-me, μπορείτε να στέλνετε και να λαμβάνετε email. Αν ο λογαριασμός σας είναι a123456, το email σας είναι a123456@sch.gr

Για να διαβάσετε τα μηνύματά σας, θα συνδεθείτε στο https://webmail.sch.gr

Μπορείτε επίσης να διαβάσετε τα mail σας με άλλους τρόπους:

Εγκατάσταση εφαρμογών στον υπολογιστή ή το tablet για τη λειτουργία του eclass / e-me / webex:

Για να μπορείτε να κάνετε τις ασκήσεις του σχολείου στον υπολογιστή ή το tablet στο σπίτι σας, θα πρέπει να έχετε εγκατεστημένες στη συσκευή σας κάποιες εφαρμογές:

Εκπαιδευτικό λογισμικό για μαθητές (υπολογιστής / tablet)

Έγγραφο με ασκήσεις:
Λήψη → Επίλυση → Αποστολή:

Όταν σας στέλνει ο κύριος ή η κυρία μια άσκηση με mail ή στο eclass, και σας ζητάει να τη λύσετε στο αρχείο που σας έστειλε:

Οδηγίες για λήψη, επίλυση, αποστολή άσκησης

Αποστολή άσκησης με φωτογραφία του τετραδίου:

Όταν σας ζητάει ο κύριος ή η κυρία να κάνετε μια άσκηση στο τετράδιό σας και να τη στείλετε με mail, θα χρειαστεί να βγάλετε φωτογραφία τις σελίδες του τετραδίου με το κινητό ή το tablet σας:

Οδηγίες για φωτογράφιση και Αποστολή Φωτοτυπίας

Σύνδεση στο Internet μέσω των δεδομένων του κινητού τηλεφώνου:

Αν δεν έχετε wifi και πρέπει να συνδεθείτε στο Internet, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τα δεδομένα του κινητού σας.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Πρόκειται για λύση ανάγκης, καθώς η κατανάλωση των δεδομένων έχει χρεώσεις.

Οδηγίες για σύνδεση στο Internet μέσω των δεδομένων του κινητού τηλεφώνου