ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ Ν. Γλώσσα & Λογοτεχνία Β΄ Γυμνασίου

ΣΧΕΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ (PROJECT)

Ν. ΓΛΩΣΣΑ & ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ

Φροντίζω το περιβάλλον

Με την παρούσα διδακτική πρόταση επιδιώκεται να γίνει αντιληπτό ότι τα γνωστικά αντικείμενα της Ν. Γλώσσας & της Ν. Λογοτεχνίας παρέχουν τη δυνατότητα για πολλές δεξιότητες, όπως η κριτική σκέψη, η δημιουργικότητα, η συνεργασία, η επικοινωνία, η πρωτοβουλία, η οργανωτική ικανότητα, η ενσυναίσθηση, η επίλυση προβλημάτων και ο ψηφιακός γραμματισμός, οι λεγόμενες δεξιότητες του 21ου αιώνα, που υπαγορεύουν τα Προγράμματα Σπουδών. Τα συγκεκριμένα διδακτικά αντικείμενα μπορούν να ευαισθητοποιήσουν τους/τις μαθητές/τριες, στην προκειμένη περίπτωση, στο οικολογικό πρόβλημα και να συμβάλουν στο να το κατανοήσουν ολιστικά. Επίσης, μέσω καθοδήγησης οι έφηβοι αναλαμβάνουν δράσεις για την αντιμετώπισή του και δημιουργούν ποικίλα κείμενα (αφηγηματικά, περιγραφικά, επιχειρηματολογίας, πολυτροπικά, ψηφιακά). Η θεματική ενότητα ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ μελετάται διεπιστημονικά και επεκτείνεται διαθεματικά σε Εκπαιδευτικά Προγράμματα με συνεργασίες εκπαιδευτικών.

ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ (σχέδιο εργασίας)

ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (ενδεικτικά)