Το έθιμο του χριστουγεννιάτικου δέντρου ήρθε στην Ελλάδα όταν τα Χριστούγεννα του 1834 στολίστηκε με δέντρο η κατοικία του Βαυαρού βασιλιά Όθωνα στο Ναύπλιο και συνεχίστηκε τα επόμενα χρόνια στο παλάτι των Αθηνών. Στις 24 Δεκεμβρίου 1843 στήθηκε για πρώτη φορά χριστουγεννιάτικο δέντρο σε ελληνικό σπίτι και συγκεκριμένα στο αρχοντικό του Ιωάννη Παπαρρηγόπουλου, πού ήταν από την Νάξο και έμενε στην Αθήνα γιατί ήταν γενικός πρόξενος της Ρωσικής Αυτοκρατορίας
Το έθιμο, σε αντίθεση με την υπόλοιπη Ευρώπη, άργησε να εξαπλωθεί στην χώρα μας. Μόλις την δεκαετία του τριάντα κάποια σπίτια σε πολεις άρχισαν να στολίζουν χριστουγεννιάτικο δέντρο, ενώ μεταπολεμικά το έθιμο διαδόθηκε ταχύτατα τόσο στις πόλεις όσο και στην ύπαιθρο.
………ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΑΝΕΚΔΟΤΟ
Ένας από τους πολλούς καλεσμένους τη νύχτα της παραμονής των Χριστουγέννων του 1843 ήταν και ο στρατηγός Μακρυγιάννης Όταν ο ανέβηκε τη σκάλα του αρχοντόσπιτου, ο Παπαρρηγόπουλος τον οδήγησε στη μεγάλη αίθουσα, όπου έλαμπε κατάφωτο και στολισμένο ένα έλατο πάνω από δύο μέτρα. Ο Μακρυγιάννης κούνησε το κεφάλι του και είπε “Ωραίο είναι κυρ-Γιάννη. Και του χρόνου να είμαστε καλά. Αλλά τα δέντρα μου εγώ δεν τ’ αφήνω να φυτρώσουν μέσα στην κάμαρα! Μόνο τ’ άρματά μου φυτρώνουν εκεί “.
Εσύ στόλισες δέντρο ή καράβι;
Γράψε αν θέλεις στα σχόλια
Πηγή
© SanSimera.gr διασκευή και WIKIPEDIA
Πρόσφατα σχόλια