Αγγλικά στο Νηπιαγωγείο

Η ενσωμάτωση της αγγλικής γλώσσας στο Νηπιαγωγείο αποσκοπεί στον εμπλουτισμό του προγράμματος του Νηπιαγωγείου-μεθοδολογικά και θεματικά- σε σχέση με τη γλωσσική και ολόπλευρη ανάπτυξη των νηπίων για την ενίσχυση της πολυγλωσσικής επίγνωσης, της διαπολιτισμικής επικοινωνίας και τη διαμόρφωση της ταυτότητας του ενεργού πολίτη στη σύγχρονη πολυπολιτισμική κοινωνία (ΦΕΚ Β’ 3311/26-07-2021).

Η επαφή των μαθητών από μικρή ηλικία με την αγγλική γλώσσα, μέσω δημιουργικών δραστηριοτήτων βιωματικού χαρακτήρα, θα διευρύνει τους μαθησιακούς τους ορίζοντες και θα ενισχύσει την ανάπτυξη βασικών ικανοτήτων, συμπληρώνοντας παράλληλα τον ενιαίο και διαθεματικό χαρακτήρα των προγραμμάτων του Νηπιαγωγείου.

Με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό οι μαθητές μας υποδέχτηκαν την κ. Ανδριάνα Διονυσίου, εκπαιδευτικό ΠΕ06-Αγγλικής Φιλολογίας.

Collage 2024 04 16 11 47 10