ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ” Η ΠΑΠΑΡΟΥΝΑ ΤΟ ΣΚΑΣΕ”

Με αφορμή την 28η Οκτωβρίου 1940 επισκεφτήκαμε το Πολεμικό Μουσείο σε συνεργασία με το Μουσείο Σχολικής Ζωής και Εκπαίδευσης παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα με θέμα: “Η Παπαρούνα το Σκασε…” με μικρή ξενάγηση στο χώρο και  πολλές δραστηριότητες όπως: αφήγηση παραμυθιού για την “ειρήνη“, έννοιες του πολέμου και της ειρήνης. Τι είναι πόλεμος και τι ειρήνη και τι συναισθήματα μας δημιουργεί. Φορέσαμε κόκκινα καπελάκια, χωριστήκαμε σε ομάδες και το διαδραστικό παιχνίδι ξεκίνησε… πίνακες ζωγραφικής που αναπαριστούν σκηνές πολέμου και πίνακες που αναπαριστούν ειρηνικές σκηνές. Παρατηρήσαμε τις εικόνες, τα χρώματα τα πρόσωπα εάν είναι λυπημένα ή χαρούμενα…χορέψαμε το  τραγούδι της ειρήνης και στο τέλος κατασκευάσαμε το πανέμορφο περιστέρι (σύμβολο της ειρήνης).

Υποδοχή και  ξενάγηση του Μουσείου  από δυο φανταστικούς φίλους!!!

(δυστυχώς δεν θυμάμαι τα ονόματα τους)

Χορός το τραγούδι της “Ειρήνης

Το  εργαστήρι ξεκινάει!!!

Ευχαριστούμε την διεπιστημονική ομάδα του Μουσείου Σχολικής Ζωής και για τον Έπαινο Συμμετοχής!

Περάσαμε τέλεια !!!