Δράσεις Μετάβασης …..

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΟΥΣΙΚΩΝ | Κατηγορία Δράσεις / Προγράμματα | , στις 16-06-2021

Κάθε χρόνο ,  καθόλη  την διάρκεια της σχολικής χρονιάς  και  στα πλαίσια του Προγράμματος  Μετάβασης στην επόμενη βαθμίδα ,πραγματοποιούμε   προγραμματισμένες δράσεις  των νηπίων μας  με τους μαθητές της Α΄Δημοτικού του  Δημοτικού Σχολείου  Λουσικών ,που βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από το σχολείο μας  ,προκειμένου οι μικροί μαθητές να προετοιμαστούν για την ομαλή  μετάβασή τους στην επόμενη  σχολική βαθμίδα εκπαίδευσής .

Μερικές  από τις  κοινές μας δράσεις …

Διήμερο Φεστιβάλ Φορέων Κοινωνικής Φροντίδας 26 & 27 Ιουνίου»

Συγγραφέας: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΟΥΣΙΚΩΝ | Κατηγορία Ανακοινώσεις | , στις 16-06-2021

«Διήμερο Φεστιβάλ Φορέων Κοινωνικής Φροντίδας 26 & 27 Ιουνίου»
Η Δ/νση Αχαΐας, Τμήμα Αγωγής Υγείας, σας ενημερώνει ότι η Περιφερειακή Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία Δυτικής Ελλάδας και Νοτίων Ιονίων Νήσων, μέλος της Εθνικής Συνομοσπονδίας Ατόμων με Αναπηρία (Ε.Σ.Α.μεΑ.) και πιστοποιημένος φορέας παροχής υπηρεσιών κοινωνικής φροντίδας, πρόκειται να διοργανώσει και να υλοποιήσει διήμερο Φεστιβάλ Φορέων Κοινωνικής Φροντίδας σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, το Δήμο Πατρέων, τους συλλόγους-μέλη της, φορείς της κοινωνίας των πολιτών και δομές ατόμων με αναπηρία, στις 26 & 27 Ιουνίου 2021, στην περιοχή της Πλαζ του ΕΟΤ, στην Πάτρα.
Συγκεκριμένα, θα πραγματοποιηθούν:
· Διενέργεια προληπτικής ιατρικής δράσης για παιδιά με τη συνδρομή του κινητού πολυϊατρείου «ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ» του Οργανισμού «Το χαμόγελο του Παιδιού» και τη χρήση των αυτόνομων ιατρείων που διαθέτει (παιδιατρικό, ΩΡΛ, οδοντιατρικό και ο οφθαλμιατρικό)
· Εφαρμογή διαδραστικού προγράμματος του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ) «Πάνος Μυλωνάς» για παιδιά, «Κυκλοφορώ με Ασφάλεια»
· Διεξαγωγή εθελοντικών αιμοδοσιών από κινητές μονάδας και ενημέρωση από Συλλόγους Εθελοντών Αιμοδοτών
· Πραγματοποίηση δωρεάν μαστογραφικών ελέγχων από την Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία
· Διενέργεια προληπτικών ελέγχων υγείας με την κινητή μονάδα της Διεύθυνσης Υγείας της Περιφέρειας
– Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των πολιτών από φορείς μέσω της λειτουργίας περιπτέρων
· Παρουσίαση εκθεμάτων και εργόχειρων από δομές ατόμων με αναπηρία
· Συμμετοχή και ενημέρωση του κοινού από τα ΚΔΑΠ-ΜΕΑ της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας
Οι ανωτέρω δράσεις θα υλοποιηθούν και τις δύο ημέρες που θα διεξαχθεί το Φεστιβάλ ενώ το Σάββατο 26 Ιούνιου 2021 θα τελεστεί εκδήλωση με τη παρουσία εκπροσώπων των συνεργαζόμενων και συμμετεχόντων φορέων καθώς και συναυλία. Το Φεστιβάλ θα διεξαχθεί τηρώντας αυστηρά τα υγειονομικά πρωτόκολλα καθώς έχει σχεδιαστεί η λήψη όλων των αναγκαίων προληπτικών μέτρων προστασίας και πρόληψης κατά της διασποράς του ιού.
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Περιφερειακή Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία Δυτικής Ελλάδας και Νοτίων Ιονίων Νήσων
pomamea_dit@hotmail.com, Website: https://pomameadytnin.gr/, Τηλέφωνο επικοινωνίας Προέδρου Δ.Σ., κ. Χαροκόπου Αντώνιου: 6936577966