Δανειστική Βιβλιοθήκη

Τρόπος λειτουργίας Δανειστικής Βιβλιοθήκης

Λειτουργία Δανειστικής Βιβλιοθήκης:

Κάθε Παρασκευή τα παιδιά επιλέγουν το βιβλίο που θα δανειστούν για το Σαββατοκύριακο. Κάθε Δευτέρα τα βιβλία επιστρέφονται στο σχολείο.

Κανόνες δανειστικής

1. Η δανειστική βιβλιοθήκη θα λειτουργεί κάθε Παρασκευή.
  2. Τα παιδιά θα επιστρέφουν τα βιβλία τη Δευτέρα μέσα στο φάκελο. Αν δεν τα επιστρέψουν μέχρι την Παρασκευή, δεν μπορούν να πάρουν καινούριο βιβλίο (μέχρι να επιστραφεί).
  3. Τα βιβλία πρέπει να επιστρέφονται στην κατάσταση που δανείστηκαν. Αν κάποιο βιβλίο καταστραφεί, τότε θα πρέπει να αντικατασταθεί με καινούριο. Επίσης, θα πρέπει να προσέχετε να μην λερωθούν και να μην μουντζουρωθούν. Βασικός κανόνας της Δανειστικής Βιβλιοθήκης να μάθουμε να σεβόμαστε τα βιβλία.
  4. Σε κάθε φάκελο θα βρείτε:
  • Τις οδηγίες της Δανειστικής Βιβλιοθήκης: μπορείτε να τις διαβάζετε κάθε φορά που το παιδί δανείζεται ένα βιβλίο (οι οδηγίες μένουν πάντα μέσα στο φάκελο).
  • Το βιβλίο που δανείστηκε το παιδί: μπορείτε να διαβάσετε το βιβλίο μαζί με το παιδί, να παρατηρήσετε τις εικόνες, να εξηγήσετε απορίες που τυχόν υπάρχουν, να διηγείστε μαζί με το παιδί την ιστορία που διαβάσατε.
  • Το φύλλο εργασίας: όποιο παιδί επιθυμεί, μπορεί να το συμπληρώσει και να ζωγραφίσει κάτι σχετικό με το παραμύθι. Με τις κατάλληλες οδηγίες από εσάς (διαβάζοντας το φύλλο εργασίας στο παιδί) όλα τα παιδιά μπορούν να συμπληρώσουν το φύλλο εργασίας. Σημασία έχει η προσπάθεια του κάθε παιδιού και όχι το αποτέλεσμα! Η εργασία κάθε παιδιού είναι πάντα τέλεια και δε χρειάζεται καμία διόρθωση!
  1. Η Δανειστική Βιβλιοθήκη δε θα λειτουργεί πριν από αργίες και διακοπές.
  2. Όταν επιστρέφεται το βιβλίο το παιδί συμπληρώνει το φύλλο εργασίας γράφοντας το όνομά του, τον τίτλο του βιβλίου και την ημερομηνία και ζωγραφίζει ό,τι του άρεσε από το παραμύθι.

Στόχοι της δανειστική βιβλιοθήκης

• Γνωριμία και επαφή με το βιβλίο.
  • Πρόσβαση σε μια ποικιλία βιβλίων.
  • Δημιουργία υπευθυνότητας και σεβασμού στο παιδί όσον αφορά τη χρήση και τη συντήρηση των βιβλίων με την έγκαιρη επιστροφή τους και με την εξασφάλιση της καλής τους κατάστασης.
  • Προώθηση δραστηριοτήτων γραφής και ανάγνωσης.
  • Εμπλοκή γονέων στην εκπαιδευτική διαδικασία για την καλύτερη συνεργασία των γονέων με τις εκπαιδευτικούς.

Για τη σχολική χρονιά 2023-2024 η Δανειστική Βιβλιοθήκη θα περάσει από διαφορετικές φάσεις, εμπλουτίζοντας με διαφορετικό τρόπο το φύλλο εργασίας που θα συμπληρώνεται από το παιδί.