Η ΑΛΕΠΟΥ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΦΩΤΙΑ

Στα  πλαίσια   της  εορτασμού  της  Παγκόσμιας  Ημέρας  Περιβάλλοντος   συνδημιουργήσμε  με  τους  μαθητές  μας  ένα  οικολογικό  παραμύθι  με τίτλο  <Η  αλεπού και   η μεγάλη   φωτιά>.

Η  αφόρμηση   του  παραμυθιού , δόθηκε  στα  πλαίσια   του  προγράμματος  σχολικών   δραστηριοτήτων <γνωρίζω τον τόπο μου  και άλλους  τόπους>  όταν  εστιάσαμε  τον   ενδιαφέρον  μας  στον  αρχαιολογικό   χώρο  των   Μυκηνών .

Mycenae is an archaeological site in Greece Mycenae is an archaeological site in Greece. In the second millennium BC, Mycenae was one of the major centres of Greek civilization Ancient Stock PhotoLion Gate στις Μυκήνες, Ελλάδα Η Lion Gate ήταν η κύρια είσοδος της ακρόπολης της Εποχής του Χαλκού των Μυκηνών, Ελλάδα Αρχαία Στοκ Εικόνες

Τα  παιδιά  θυμήθηκαν   την   μεγάλη  φωτιά  που  είχε  ξεσπάσει  πέρσυ   γύρω  από την ακρόπολη   των  Μυκηνών. Αναβίωσαν  στιγμές  και  εικόνες  από  εκείνη  την  μέρα  .

Τις   φλόγες  που έκαιγαν  τα  πάντα  στο  πέρασμα τους  , τους   μεγάλους   καπνόύς που  κάλυπταν  τον  γαλανό   ουρανό  και τα νηπιάκια  μας  έβλεπαν  από  τα μπαλκόνια   τους  ,την  θολή   ατμόσφαιρα   σε  όλα τα  διπλανά   χωριά  (ΜοναστηράκιΦίχτιαΜπόρσα)  ,τα  πυροσβεστικά αεροπλάνα  που   πετούσαν συνεχώς  και   τα  πυροσβεστικά   οχήματα   που   οι   σειρήνες   τους  ηχούσαν  ξέφρενα .

Πυρκαγιά, Φωτιά, Καπνό, Φλόγα, Πυροσβέστης, Αεροπλάνο

Συναισθήματα   φόβου -αγωνίας  για  όλη  την   φύση,τα   δέντρα ,τα  φυτά , τα    ζώα  και   τους  ανθρώπινες ζωές !

Τα   νηπιάκια  μας , προβληματίστηκαν  έντονα  για  την   φίλη τους  ,την αλεπού  αλλά  και  για  τα  άλλα  ζωάκια που μπορεί  να είχαν  βρει  καταφύγιο  στην  ακρόπολη  των  Μυκηνών.

Αλεπού, Ζώο, Άγρια ​​Ζώα, Γούνινο, Omnivore, Άγρια

θα   τα  κατάφερναν  να   επιβιώσουν  η  θα   έχαναν  τα  σπίτια τους  και  θα  έπρεπε  να γίνουν πρόσφυγες ;Τα   δεντράκια   και  η   βλάστηση  θα  μπορούσε  να αναπτυχθεί  ξανά  στην γύρω  περιοχή;

Διατήρησης, Οικολογία, Eco, Βιο, Glaskugel, Δάσος

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, Περιβάλλον, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ, τα παραμύθια μας, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.