Διασχολική αλληλογραφία και συνεργασία

Μια σχολική χρονιά φτάνει στο τέλος της!  Μια χρονιά που μας έκανε πιο πλούσιους και πλούσιες σε εμπειρίες και σε φιλίες!

Μια  τέτοια φιλία και συνεργασία αναπτύχθηκε ανάμεσα στο Νηπιαγωγείο μας και στο Νηπιαγωγείο Κεφαλαρίου,

Οι μαθητές των δυο σχολείων επικοινώνησαν διαδικτυακά από τον Ιανουάριο ως τον Απρίλιο, αντάλλαξαν mail και συνεργάστηκαν για να δημιουργήσουν

συνεργατικό padlet για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821

Μετάβαση στο padlet.com

συνεργατικό padlet για να υποδεχθούν την Άνοιξη

Μετάβαση στο padlet.com

το συνεργατικό ψηφιακό παραμύθι που αν πατήσετε πάνω στον τίτλο μπορείτε να το διαβάσετε

“Η ΓΟΡΓΟΝΑ, Ο ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΓΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ”

Η Διαδικτυακή Διασχολική Αλληλογραφία και Συνεργασία αναπτύχθηκε στα πλαίσια εφαρμογής τεχνικών της Παιδαγωγικής Freinet.

Ευχαριστούμε πολύ τις νηπιαγωγούς του Νηπιαγωγείου Κεφαλαρίου Κωνσταντίνα Κάτσουδα και Παναγιώτα Κοδέλλα για την άψογη συνεργασία που είχαμε!

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, Πληροφορική. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.