Η ΧΙΟΝΟΛΕΥΚΗ ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ ΚΑΙ Ο ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΟΣ

Στα πλαίσια της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, λόγω έκτακτων καιρικών φαινομένων  <18-1-2021>, συνδημιουργήσαμε  και  οι  2 νηπιαγωγοί του σχολείου μας,  μαζί  με τους  μαθητές   μας  ένα  παραμύθι με  τίτλο:Η ΧΙΟΝΟΛΕΥΚΗ   ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ   ΚΑΙ  Ο ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΟΣ

Με  αφόρμηση   το  χιόνι  που είδαμε  μετά  από  πολύ  καιρό , να πέφτει   στο χωριό  μας, κλείσαμε   τα   μάτια   μας , και  ονειρευτήκαμε  όμορφες   χιονισμένες  λέξεις ,

όπως:

ΧΙΟΝΟΛΕΥΚΗ  ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ, ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΟΣ , ΧΙΟΝΟΝΙΦΑΔΑ  ,ΧΙΟΝΟΣΤΙΒΑΔΑ,ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ !

Οι  λέξεις   άρχισαν   να   χορεύουν στο μυαλό μας,   και   αυτό  ήταν   η   αρχή  μίας   ιστορίας  με  πρωταγωνιστές  μια   χιονόλευκη   κουκουβάγια και  έναν   χιονάνθρωπο που   γνωρίστηκαν   τυχαία  ,και  κατέληξαν  να γίνουν φίλοι!

Την  επόμενη  μέρα στο σχολείο   μας  ,δια ζώσης  ,η  συγγραφική ομάδα  του παραμυθιού  ,  παρουσίασε  το  παραμύθι  και   στην  υπόλοιπη τάξη  ,στους   συμμαθητές  μας , που απουσίαζαν     από    το     διαδικτυακό  μάθημα!

Αποφασίσαμε  όλοι  μαζί  να  εικονογραφήσουμε   το παραμύθι  μας  και   να το εκδώσουμε   ώστε  να  μπορούν  να το διαβάσουν  και  άλλα  παιδιά αλλά  και οι γονείς  .Έτσι  φτιάξαμε  το πρώτο μας ψηφιακό  βιβλίο με  το    Storyjumper,  ένα εκπληκτικό web2.0 εργαλείο δημιουργίας εικονογραφημένων ηλεκτρονικών βιβλίων.

Η ΧΙΟΝΟΛΕΥΚΗ   ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΑ ΚΑΙ Ο ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΟΣ

Κατηγορίες: Γλώσσα, Περιβάλλον, ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ, τα παραμύθια μας, Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.