Η αποστολή μας με τη έναρξη του προγράμματος Etwinning, ήταν να επιλέξουμε με τους μικρούς μαθητές, του Νηπιαγωγείου Δάτου, τρία είδη πεταλούδων που συναντάμε στη Ελλάδα, και να τις στείλουμε, στους μαθητές, που συνεργάζονται μαζί μας στο πρόγραμμα, από τη Σουηδία. Αντίστοιχα και εκείνη η τάξη θα μας έστελνε τρία ήδη πεταλούδων, που συναντάμε στη Σουηδία. Η αποστολή μας, ήταν να αναζητήσουμε πληροφορίες για τα τρία είδη που μας έστειλαν, και να δημιουργήσουμε με τους μικρούς μαθητές μία αφίσα, με τις πληροφορίες που βρήκαμε.
- NYPHALIS POLYCHLOROS
- PIERIS BRASSICAE
- POLYOMMATUS ICARUS.
Στη συνέχεια αναζητήσαμε στο διαδίκτυο, με τους μικρούς μαθητές, τα τρία είδη πεταλούδων που μας έστειλαν από τη Σουηδία,
- Påfågelfjäril – peacock butterfly- pavo papilio
- Citronfjäril – lemon butterfly – CITREA papilio
Makaonfjäril – swallowtail – hirundotail
και κάθε παιδί επέλεξε το είδος που του έκανε εντύπωση, έτσι ώστε να αναζητήσει περισσότερες πληροφορίες στο σπίτι με τους γονείς/κηδεμόνες του, και να φέρει τα αποτελέσματα της αναζήτησης στο Νηπιαγωγείο. Οι γονείς/κηδεμόνες ενημερώθηκαν γραπτώς, για τη δράση από το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου, για τους στόχους της δραστηριότητας στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού Προγράμματος, που συμμετέχει το Νηπιαγωγείο μας. Η ανταπόκριση των γονέων/κηδεμόνων φανταστική ! Τους ευχαριστούμε πολύ! Απέστειλαν στο Νηπιαγωγείο, είτε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, είτε σε εκτυπωμένη μορφή, αρκετές πληροφορίες και εικόνες για το είδος της πεταλούδας που επέλεξαν τα παιδιά τους.
Όταν συγκεντρώσαμε όλο το υλικό που βρήκαν οι μαθητές με τους γονείς τους, κάθε παιδί με τη βοήθεια της Νηπιαγωγού παρουσίασε τα αποτελέσματα της αναζήτησης του. Κάποια παιδάκια στο ενθουσιασμό τους έδωσαν όνομα στη πεταλούδα που αναζήτησαν ή τη ζωγράφισαν!
Στη συνέχεια δημιουργήσαμε στη τάξη του Νηπιαγωγείου μας, μία μικρή γωνιά για τη ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ.