- ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΑΜΕ ΤΑ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΟΠΤΙΚΟΑΚΟΥΣΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ. ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΕΝΟΙΩΘΑΝ ΑΡΑΓΕ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΟΥ 40΄ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΟ ΟΧΙ ΚΑΙ ΠΟΛΕΜΗΣΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΑΣ.
- ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ¨ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 40΄” ΤΟΥ ΦΙΛΙΠΠΟΥ ΜΑΝΔΗΛΑΡΑ
ΚΑΙ ΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΘΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ, “Ο ΓΙΓΑΝΤΑΣ ΚΑΙ Ο ΝΑΝΟΣ”
- ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΑΜΕ ΤΑ ΕΠΕΤΕΙΑΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ “ΒΑΖΕΙ Ο ΝΤΟΥΤΣΕ ΤΗ ΣΤΟΛΗ ΤΟΥ” ΚΑΙ “ΤΟ ΚΟΡΟΪΔΟ ΜΟΥΣΟΛΙΝΙ”, ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΒΕΜΠΟ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΣΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΡΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ , ΜΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΜΝΕΙΑ ΣΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΠΕΙΡΩΤΙΣΣΕΣ, ΣΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ 40΄.
- ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΗΣΑΝΕ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΟΥ 40΄, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΤΑΜΦΙΕΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΚΑΝΑΝΕ ΑΝΑΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΥ 1940, ΟΠΩΣ Ο ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ, ΤΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗ ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ, ΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ ΒΕΜΠΟ.
- ΓΝΩΡΙΣΑΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΤΟ Ο Χ Ι, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΤΟ ΟΧΙ
- ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΕΝΘΑΡΡΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΗ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟ, ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΝ, ΕΝΑ ΑΥΤΟΣΧΕΔΙΟ ΣΚΕΤΣΑΚΙ, ΥΠΟΔΥΟΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ 40΄ΠΟΥ ΕΜΑΘΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ, ΑΓΟΡΑΣΑΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ, ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ , ΤΟΥΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΕΦΥΓΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ… ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ, ΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ, ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΓΚΡΙΝΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΜΕΣΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΗΣ ΣΗΜΕΡΙΝΗΣ ΕΠΟΧΗΣ. ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΜΕ ΑΠΟΚΟΜΜΑΤΑ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΝ ΝΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ.
- ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΑΝ ΣΗΜΑΙΑΚΙΑ, ΑΕΡΟΠΛΑΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΕΦΑΝΑΚΙΑ
- ΕΙΠΑΜΕ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΜΑΣ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΓΙΟΡΤΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ, ΚΑΝΑΜΕ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΚΑΙ ΕΙΠΑΜΕ ΤΑ ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΑΣ ΣΤΗ ΠΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΜΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΤΑΘΕΣΑΜΕ ΣΤΕΦΑΝΙ ΣΤΟ ΗΡΩΩΝ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ.
- ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΜΟΡΦΩΤΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΩΡΗΣΕ ΤΑ ΣΗΜΑΙΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΜΑΣ
- ΤΙΜΗΣΑΜΕ ΕΠΙΣΗ ΤΟ ΑΓΙΟ ΔΗΜΗΤΡΙΟ ΠΟΥ ΓΙΟΡΤΑΖΕ ΣΤΙΣ 26/10/2023
- ΤΕΛΟΣ ΓΝΩΡΙΣΑΜΕ ΤΗ ΦΩΝΟΥΛΑ Δδ του ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΗΤΡΑΣ
Μηνιαία αρχεία: Μάρτιος 2024
Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ
- ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΡΧΙΚΑ, ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΝ ΣΤΗ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΗ ΒΡΟΧΗ, ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ Η ΒΡΟΧΗ; ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΡΟ; ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΜΕ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΒΙΝΤΕΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.
- ΔΙΑΒΑΣΑΜΕ ΣΤΗ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΚΑΙ ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΖΩΓΡΑΦΙΣΑΜΕ ΤΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ “Ο ΡΥΘΜΟΣ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ”
- ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΜΙΑ ΗΧΟΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ, ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ, ΑΠΟ ΤΗ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ, ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΑΝ ΣΕ ΣΩΣΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΕΙΡΑ, ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ, ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.
- ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΜΕ ΤΟ ΠΟΙΗΜΑ ΤΟΥ ΖΑΧΑΡΙΑ ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ, “ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΑΜΑΚΙ” ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.
- ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ , ΜΕ ΤΟ ΚΥΚΛΟ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ, ΤΗ ΟΠΟΙΑ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΤΡΕΨΑΜΕ ΣΕ ΤΑΜΠΛΟ ΕΠΙΤΡΑΠΕΖΙΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΜΕ ΑΡΙΘΜΟΥΣ , ΠΙΟΝΙΑ ΖΑΡΙ, ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΣΤΑΓΟΝΑ, ΕΡΠΕΠΕ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΑΔΙΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ.
- ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΠΛΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗ ΒΥΘΙΣΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΩΝ ΣΤΟ ΝΕΡΟ , ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΗ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΡΙΧΝΟΝΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΤΣΕΚΑΡΕ ΠΟΙΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΒΥΘΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΟΧΙ.
- ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΗΚΑΜΕ ΜΕ ΤΗ ΤΗΞΗ -ΠΗΞΗ , ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ, ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΜΠΡΙΚΙ, ΜΙΑ ΠΑΓΟΘΗΚΗ, ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΗ ΚΑΤΑΨΥΞΗ. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΑΝ ΣΧΕΤΙΚΟ ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.
- ΠΑΙΞΑΜΕ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ, ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΦΩΝΟΥΛΑ Νν ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ, ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΕΙ Ή ΝΑ ΤΟ ΓΕΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΗ, ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ, ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΠΑΛΙ ΤΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΠΟ Νν. ΚΕΡΔΙΖΕ Η ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΔΕΙΑΖΕ Ή ΘΑ ΓΕΜΙΖΕ ΠΡΩΤΗ ΤΑ ΠΟΤΗΡΙΑ ΤΗΣ.
- ΦΥΣΙΚΑ ΓΝΩΡΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΛΙΣΑΜΕ ΤΗ ΦΩΝΟΥΛΑ Νν ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ!
ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΒΑΣΙΚΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ, ΚΟΚΚΙΝΟ, ΚΙΤΡΙΝΟ, ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΙΣ ΜΥΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΑΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΙΝΑΚΑ “ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΗΣΗ”, ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΤΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ.
ΜΕΤΑ ΤΗ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΩΝ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΣΥΝΤΑΓΩΝ ΧΡΩΜΑΤΩΝ, ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΤΑΞΗ, ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΘΕ ΧΡΩΜΑ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΑΝ, ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΧΡΩΜΑ ,ΚΑΙ ΠΑΙΞΑΜΕ “ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΗΣ ΜΑΓΙΣΣΑΣ”, ΦΟΡΩΝΤΑΣ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΚΑΠΕΛΑ.
ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΡΑΜΑΤΟΠΟΙΗΣΑΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ “Η ΜΑΓΙΣΣΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ” ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΜΙΑ ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΜΕ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΜΠΑΛΟΝΙΑ.