Κάπου το Νοέμβριο του 2022, μιλήσαμε στη τάξη μας για τη Ελιά και Λάδι, αφού ως γνωστόν ο Νοέμβριος είναι ο μήνας της Ελιάς.
Με τη βοήθεια φωτογραφικού υλικού συζητήσαμε για τη ελιά και για τα προϊόντα που μας δίνει η ελιά, όπως το ελαιόλαδο, το σαπούνι, οι φαρμακευτικές και καλλωπιστικές αλοιφές, το πυρηνέλαιο ως καύσιμο, η ελιά ως τρόφιμο κ.α. Τη άλλη μέρα οι μαθητές του Νηπιαγωγείου Δάτου, έφεραν στη τάξη τους προϊόντα της ελιάς και ελιές και τα παρουσίασαν στους συμμαθητές τους, έτσι ώστε με βιωματικό τρόπο τα παιδιά να αντιληφθούν την αξία της Ελιάς και του ελαιόλαδου. Στη συνέχεια δημιουργήσαμε μία γωνιά για την Ελιά!
Παρακολουθήσαμε βίντεο σχετκά με τη διαδικασία παραγωγής ελαιόλαδου και τα παιδιά μετέφεραν στη τάξη προσωπικές τους βιωματικές εμπειρίες από ελαιομάζωμα. Στη συνέχεια δραματοποιήσαμε μία ημέρα στον ελαιώνα και στο ελαιοτριβείο.
Γευτήκαμε ψωμάκι με φρέσκο ελαιόλαδο, που έφεραν μαθητές στο Νηπιαγωγείο
Τα παιδιά ζωγράφισαν το ελαιομάζωμα και το ελαιοτριβείο αλλά δυστυχώς δεν έχω ανάλογη φωτογραφία στο αρχείο μου και στη συνέχεια με τη βοήθεια της νηπιαγωγού, τρίψαμε τα σαπούνια, μαδήσαμε φύλλα από κλαδιά ελαιών, και δημιουργήσαμε αρωματικά ποτ-πουρί της ελιάς.
Γνωρίσαμε τη φωνούλα Εε της ΕΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟΥ
Διαβάσαμε το Μύθο της Θεάς Αθηνάς και του Ποσειδώνα, σύμφωνα με το οποίο η πόλη Αθήνα πήρε ατο ονομά της από τη Θεά Αθηνά, διότι η θεά δώρισε τη ελιά και το ελαιόλαδο στους κατοίκους της, και με αφορμή το μύθο συζητήσαμε για τη αξία της ελιάς και του ελαιόλαδου στη αρχαία Ελλάδα. Δραματοποιήσαμε το Μύθο και το ζωγραφίσαμε.
Σε όλο το διάστημα που στο σχολείο μας προσεγγίσαμε τη θεματική ενότητα της Ελιάς και του ελαιόλαδου, δώσαμε ιδιαίτερη έμφαση στο λεξιλόγιο της ελιάς όπως ελαιομάζωμα, ελαιοτριβείο, ελαιόλαδο , λαδόπανο, ελαιώνας, και φτιάξαμε σχετικό πίνακα αναφοράς. Δυστυχώς δεν έχω πλέον τη σχετική φωτογραφία για ανάρτηση.