Αρχική

καλως ηρθατε2

Όποιος επιθυμεί να μελετήσει το υλικό μου «Κειμενικά είδη», παρακαλώ να επικοινωνήσει μαζί μου στο e-mail: nikos1as2@gmail.com και θα του το στείλω δωρεάν σε ηλεκτρονική μορφή.

Ένα βιβλίο για το Δημοτικό, Γυμνάσιο και Λύκειο. Υποδεικνύω τεχνικές περιγραφής, αφήγησης και επιχειρηματολογίας. Μεθόδους σύνταξης επιστολής, άρθρου σε εφημερίδα, προφορικής ομιλίας σε ακροατήριο μαζί με παραδείγματα κ.ά. Παρουσιάζω τρόπους ανάπτυξης παραγράφου μαζί με παραδείγματα και αναγνώρισης γραπτού ύφους. Επίσης τη δομή μιας περίληψης τονίζοντας τα θετικά και αρνητικά μέρη της.

Εισηγητής    Καλές Πρακτικές Φιλολόγων για εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση 2019-20 (Α΄Θεσσαλονίκης, Χαλκιδικής))

Δημιουργός: nikosas, στις: 25-10-2020, διάρκεια: 00:00:55

Eξ αποστάσεως διδασκαλία με σύγχρονη και ασύγχρονη μορφή. Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄Γυμνασίου, Ενότητα 3: Είμαστε όλοι ίδιοι, είμαστε όλοι διαφορετικοί. Είναι δημοσιευμένο στο Φιλολογικό Ιστολόγιο των Συντονιστών του 1ου ΠΕΚΕΣ Κεντρικής Μακεδονίας.

Εισηγητής στο 5ο Διεθνές Συνέδριο Θεσσαλίας (13/10/2019): «Προώθηση της Καινοτομίας στην Εκπαίδευση». Διαβάστε το άρθρο μου στα πρακτικά του συνεδρίου (σελ.501): https://bit.ly/3bytJK1

Δείτε την εισήγησή μου: https://bit.ly/2VBX4hb

Άρθρο μου στο επιστημονικό περιοδικό «Νέος Παιδαγωγός» σελ. 706-713

Περιοδικό «Νέος Παιδαγωγός», 14ο τεύχος 2019

Άρθρο μου στο επιστημονικό περιοδικό i-teacher σελ.203-209

Λήψη αρχείου

Εισηγητής στην ημερίδα (30/3/2019): «Ευρηματικότητα, Φαντασία και Καινοτομία στη σχολική πράξη»

Δείτε το ηλεκτρονικό περιοδικό που δημιούργησα στα πλαίσια του Erasmus+ μαζί με: κ.Αναστασία Πιτσούλη (συντονίστρια), κ.Θωμαϊδου Ολυμπία (μεταφράστρια), ομάδα μαθητών 8ου Γυμν.Θεσ/νίκης.

ΒΥΖΑΝΤΙΝΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δείτε το βραβευμένο (από το Υπουργείο Παιδείας) ψηφιακό μου σενάριο με θέμα «Ανακαλύψεις». Το δημιούργησα στην πλατφόρμα του Υπουργείου Παιδείας «Αίσωπος», όπου και δημοσιεύτηκε.

Ψηφιακό σενάριο "Οι ανακαλύψεις"

Ψηφιακό σενάριο «Οι ανακαλύψεις»

Δείτε το ψηφιακό μου σενάριο στο «Φωτόδεντρο», το οποίο βραβεύθηκε με σφραγίδα ποιότητας «Καλή Εκπαιδευτική Πρακτική» από το Υπουργείο Παιδείας.

Οι ανακαλύψεις

Εισηγητής στο 3ο Πανελλήνιο Εκπαιδευτικό Συνέδριο Ημαθίας 5/04/2014: «Τηλεσυνεργασία-τηλεκπαίδευση μέσω διαδραστικών συστημάτων»

2014-04-05-653

Δείτε την εισήγησή μου

Επιμορφωτής στην Επιμορφωτική Ημερίδα, στο 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς,  «Χρήση των Διαδραστικών Πινάκων στην Εκπαιδευτική Πράξη»  μαζί με τη Νάνσυ Φραγκίδου (8/12/2014)

20141208_174151_lls

Φωτο από το σεμινάριο.

Οδηγίες και ασκήσεις για διαδραστικό  (Electro White Board) 1ου Γυμνασίου Καλαμαριάς

Εργοστασιακές οδηγίες εγκατάστασης και χρήσης διαδραστικού (Electro White Board)

Επιμορφωτής στο σεμινάριο, στη Ν.Καλλικράτεια για τους διαδραστικούς πίνακες. Δείτε την παρουσίασή μου και τις φωτογραφίες από το σεμινάριο 15/11/2013.

παρουσίαση με διαδραστικούς

Δείτε την παρουσίασή μου

Οδηγίες για διαδραστικό (εγκατάσταση και χρήση Traceboard)

Εισηγητής στο σεμινάριο «Καλές διδακτικές πρακτικές Φιλολόγων», «Ομαδοσυνεργατική διδασκαλία» για ευθύ και πλάγιο λόγο 26/06/2013 )

Ομαδοσυνεργατική μέθοδος διδασκαλίας

Μέθοδος διδασκαλίας

Εισηγητής
σε συνέδριο του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Εισηγήθηκα νέα μέθοδο διδασκαλίας (20/04/2002)

Συνέδριο.jpg

Δείτε την εισήγησή μου

Mάθημά μου στην «ηλεκτρονική τάξη» του Υπουργείου Παιδείας (σχέδιο μαθήματος, ασκήσεις αυτοαξιολόγησης…)
ηλεκτρονική τάξη

Δείτε τη χρονογραμμή Λογοτεχνίας

ΧΡΟΝΟΓΡΑΜΜΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ (Νίκος Αστέριος)

Project  για την «Ισότητα των φύλων» ( Εν.Λύκειο Πτολ/δας 2005)

Ισότητα φύλων

edutv

Αρχείο ΔΤ

Αρχείο Δημόσιας Τηλεόρασης

ΧΑΡΤΕΣ

Παγκόσμιος              Παγκόσμιος (google)

Ευρώπης             Ελλάδας                 Ιστορικοί

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ                ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ

Δείτε όλα τα θέματα των Πανελλαδικών

Πανελλαδικές                  Πανελλαδικές

Επαγγέλματα            ΑΣΕΠ                 ΟΑΕΔ

Επαγγελματικός προσανατολισμός      Ελλάδα-Ευρωπαϊκή Ένωση

Επιχειρηματικότητα γυναικών       Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών

ΣΧΟΛΙΚΑ  ΒΙΒΛΙΑ – ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ – ΛΥΣΕΙΣ ΑΣΚΗΣΕΩΝ

Κατεβάστε τα βιβλία όλων των τάξεων

Δείτε δωρεάν όλα τα  βοηθήματα, λύσεις ασκήσεων όλων των τάξεων Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου

ΔΕΙΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΙ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ

ΟΛΑ ΤΑ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟ

Λυμένες οι ασκήσεις Γυμνασίου όλων των μαθημάτων

Τα μαθήματα της Α΄Λυκείου και σε βίντεο.

Δωρεάν βοηθήματα για Γυμνάσιο και Λύκειο (Αρχαία Ελληνικά, Νεοελληνική Γλώσσα και Έκθεση, Ιστορία, Λατινικά, Αρχαία Ελληνικά από Μετάφραση)

Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“Αρχική”

1. Φεβρουάριος 3, 2011 στις 20:28       Nikos Asterios Έγραψε:

Νεοελληνική Λογοτεχνία Γ΄Γυμνασίου

Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄Γυμνασίου

ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ ΧΑΡΤΕΣ

Τα Εβραϊκά είναι Ελληνικά (υποστηρίζει Εβραίος καθηγητής)

ergasiesmathiton

Μεταφράστε λέξεις, φράσεις και ιστοσελίδες.