Βιωματικό εργαστήρι Α’ Βοηθειών_ 1ο ΕΠΑΛ Αλεξανδρούπολης

DSC06468 (Copy)

Ένα ιδιαίτερο εργαστήρι εκμάθησης Α’ Βοηθειών, στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος Αγωγής Υγείας, υλοποιήθηκε στο 1ο ΕΠΑΛ  Αλεξ/πολης, σε συνεργασία με τον Ερυθρό Σταυρό (Παραρτ. Αλεξ/πολης).

Στο ιδιαίτερο αυτό εργαστήρι ενημερώθηκαν και εκπαιδεύτηκαν με θεωρητική και βιωματική προσέγγιση μαθητές της Α’ Τάξης του σχολείου.

Σκοπός:

Να συνειδητοποιήσουν οι μαθητές την αξία παροχής των Α’ Βοηθειών καθώς και το σωστό τρόπο παροχής τους, έτσι ώστε να είναι σε θέση να προσφέρουν βοήθεια σε περίπτωση που χρειαστεί.

Συγκεκριμένα:

• Σωστή γνώση καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης
  • Συνειδητοποίηση της αξίας του εθελοντισμού
  • Ενημέρωση σε θέματα υγείας
  • Άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία

Δραστηριότητες:

• Επίδειξη – Παρουσίαση
  • Εφαρμογή – εξάσκηση

Εκπαιδευτικές τεχνικές:

• Παρουσίαση-εισήγηση με ερωτήσεις και συζήτηση
  • Προσομοίωση – Εξάσκηση
  • Παιχνίδι ρόλων
  • Έρευνα – ερωτηματολόγιο
  • Διαγωνισμός παραγωγής αφίσας Α’ Βοηθειών

Πρόκειται για μια προσπάθεια που δίνει την ευκαιρία στους μαθητές του σχολείου μας να αποκτήσουν ουσιαστικές και εξαιρετικά

χρήσιμες γνώσεις παροχής πρώτων βοηθειών, για τον εαυτό τους, τον συμμαθητή τους, το φίλο τους, την οικογένεια τους και το συνάνθρωπο τους. Ο τρόπος εκμάθησης με τη χρήση οπτικοακουστικών μέσων, τη βιωματική προσέγγιση, καθώς και το ερευνητικό σκέλος και η τελική αξιολόγηση των μαθητών που παρακολουθούν το πρόγραμμα, εγγυώνται το καλύτερο γνωστικό αποτέλεσμα. Η ανταπόκριση του Ερυθρού Σταυρού, με διαχρονική κοινωνική προσφορά και ευαισθησία, αποτελεί εξαιρετικά σημαντική βοήθεια στην προσπάθεια μας αυτή.

Ευχαριστούμε θερμά την εκπαιδεύτρια του Ερυθρού Σταυρού Κα Αλεξάνδρα Μπαμπούλη για την επιτυχή υλοποίηση της ημερίδας εκπαίδευσης των μαθητών μας.

Υπεύθυνος Καθηγητής: Παπαπαντελής Νικήτας

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/nikitpapa/2015/07/20/343/