Την Τετάρτη 15 Μαΐου 2024 η Μπάντα του Σχολείου μας συμμετείχε σε εκδήλωση για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Μουσικής η οποία πραγματοποιήθηκε στην Αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος, στα Ιωάννινα. Στην εκδήλωση, που διοργάνωσαν το EuropeDirect και η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ηπείρου, συμμετείχαν και σύνολα από τα μουσικά σχολεία Θεσπρωτίας και Ιωαννίνων, ενώ στο κοινό παρευρέθηκαν μαθητές δημοτικών σχολείων της πόλης.
Ήταν ένα όμορφο μουσικό αντάμωμα που πρόθεση των διοργανωτών είναι να επαναληφθεί και στο κλείσιμο της επόμενης σχολικής χρονιάς, στην Άρτα.
Την εκδήλωση κάλυψε ειδησεογραφικά το τοπικό κανάλι των Ιωαννίνων ITV με ρεπορτάζ το οποίο μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ: