Διδακτική επίσκεψη της Α΄ Γυμνασίου στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Ερμηνείας και Διαδραστικής Ψηφιακής Ενημέρωσης του Εθνικού Πάρκου Υγροτόπων Αμβρακικού στην Πρέβεζα (2-12-22)

IMG e767590339b1088fb8e7f14aa78b71a1 V

Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου, στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, πραγματοποιήσαμε με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου διδακτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Ερμηνείας και Διαδραστικής Ψηφιακής Ενημέρωσης του Εθνικού Πάρκου Υγροτόπων Αμβρακικού στην Πρέβεζα. Είχαμε την ευκαιρία να ενημερωθούμε από τον κ. Στράτο Φλούδα, υπεύθυνο του Κέντρου, για το Εθνικό Πάρκο, τη βιοποικιλότητα, την υδρόβια πανίδα, την ορνιθοπανίδα και τη χλωρίδα του Αμβρακικού κόλπου. Με στόχο την επαύξηση της περιβαλλοντικής εμπειρίας οι μαθητές/τριες συμμετείχαν σε ψηφιακά εκπαιδευτικά  κουίζ και βίωσαν μια εμπειρία αλληλεπίδρασης  με το εικονικό περιβάλλον μέσω εφαρμογής εικονικής πραγματικότητας (VR). Η διδακτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης.

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί

Αικατερίνη Γκιοσά