Μικρή συναυλία της ορχήστρας ευρωπαϊκής μουσικής – 26 Μαΐου 2022

IMG 6701

Στις 26 Μαΐου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Μουσικό Σχολείο Άρτας μουσική εκδήλωση για το κλείσιμο της σχολικής χρονιάς. Την εκδήλωση άνοιξε η νεοσύστατη μαθητική ορχήστρα ευρωπαϊκής μουσικής του σχολείου μας με μουσικές από τον κινηματογράφο. Ακούστηκαν τα έργα: “Pink Panther” του συνθέτη Henry Mancini, “La Vita è Bella” του συνθέτη Nicola Piovani, “Μια πόλη μαγική” του συνθέτη Μάνου Χατζιδάκι και “Game of Thrones” του συνθέτη Ramin Djawadi.

Η ενορχήστρωση του έργου “Μια πόλη μαγική” έγινε από τον κύριο Νίκο Κυπουργό και των υπολοίπων έργων από την καθηγήτρια Δημοθεοδώρου Θάλεια. Την διεύθυνση του συνόλου ανέλαβε η καθηγήτρια Δημοπούλου Τζωρτζίνα.

Υπεύθυνοι καθηγητές: Δημοθεοδώρου Θάλεια, Δημοπούλου Τζωρτζίνα, Μιμίκου Δήμητρα, Τσακιρίδου Κυριακή, Τσιάβου Σίλα, Τσουκαλά Κωνσταντίνα.

Ευχαριστούμε τον καθηγητή Αγγέλη Γιώργο και την καθηγήτρια Καντέρη Νίκη για την ουσιαστική συμβολή τους στην προσπάθειά μας.

Δήμητρα Μιμίκου