Παρουσίαση έργων του μαθητή Νίκου Καράτσαλου – Πέμπτη 26 Μαΐου 2022

IMG 6791

Η μουσική είναι ζωή, είναι τρόπος έκφρασης, εγώ συνθέτω αυτά που νιώθω… Ξεκίνησα να συνθέτω από την περσινή σχολική χρονιά από κίνητρα που δέχτηκα από καθηγητές μου και τους ευχαριστώ όλους πάρα πολύ. Στις 26 Μαΐου 2022 έγινε στο σχολείο μας μια εκδήλωση και παίχτηκαν 2 κομμάτια μου. Το πρώτο με τίτλο “Soundtrack D Minor” είναι ένα ορχηστρικό κομμάτι για κλασικό κουαρτέτο. Το δεύτερο κομμάτι ονομάζεται “Μάχη Με Δύο Κόσμους”. Ένιωθα μια σύγκρουση όσον αφορά το ρεπερτόριο μου ως πιανίστας, ανάμεσα στη  κλασική και την παραδοσιακή μουσική οπότε σκέφτηκα πως γίνεται μουσικά αυτοί οι δύο “κόσμοι” να ζουν μαζί αρμονικά. Αυτό το κομμάτι βραβεύθηκε λαμβάνοντας την δεύτερη θέση σε έναν πανελλήνιο διαγωνισμό σύνθεσης στο φεστιβάλ της Ξάνθης που πραγματοποιήθηκε στις αρχές Μαΐου.

Σας ευχαριστώ,

Νίκος Καράτσαλος