Eπιμορφωτικό σεμινάριο παροχής πρώτων βοηθειών από το ΕΚΑΒ Άρτας (16-2-2022)

Viber 2022 02 20 20 37 12 246

Την Τετάρτη 16/02/2022 ολιγομελής ομάδα καθηγητών του Μουσικού Σχολείου Άρτας παρακολούθησε επιμορφωτικό σεμινάριο παροχής πρώτων βοηθειών που υλοποίησε το ΕΚΑΒ Άρτας, στο 2ο Λύκειο Άρτας. Το σεμινάριο είχε ως θεματολογία: ΚΑΡ.Π.Α. (καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση)  χορήγηση θωρακικών συμπιέσεων και αναπνευστικών εμφυσήσεων σε θύμα που έχει καταρρεύσει και δεν αναπνέει, δηλαδή έχει υποστεί καρδιακή ανακοπή, τεχνική Heimlich (θεραπευτική τεχνική για την αποφυγή πνιγμού ατόμου λόγω απόφραξης του αναπνευστικού του σωλήνα από ξένο σώμα), χρήση απινιδωτή, (ιατρική συσκευή η οποία σε συνεργασία με καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση μπορεί να ανατάξει μια θανατηφόρα καρδιακή αρρυθμία μέσω παροχής ηλεκτρικού ρεύματος), θέση ανάνηψης (η καλύτερη θέση που μπορεί να τοποθετηθεί ένα παιδί-ενήλικος που δεν έχει τις αισθήσεις του αλλά αναπνέει κανονικά), αντιμετώπιση επιληπτικών, εγκεφαλικών, καρδιακών επεισοδίων, περίδεση τραύματος κλπ.

Σε μεταγενέστερο χρόνο το σεμινάριο θα το παρακολουθήσουν και άλλοι καθηγητές του σχολείου…

Ένα απλό ευχαριστώ δεν αρκεί για τους διοργανωτές του σεμιναρίου του ΕΚΑΒ, που με μεγάλη προθυμία μας επιμόρφωσαν σε τόσο σημαντικά θέματα, δίνοντάς μας κυριολεκτικά «μαθήματα ζωής».

ΚΑΤΣΟΥΛΑΣ ΒΑΙΟΣ, ΤΣΑΙΜΟΣ ΑΡΗΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ, ΓΕΩΡΓΟΝΙΚΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ, ΤΣΙΡΩΝΗΣ ΑΥΓΕΡΗΣ, ΛΕΝΗΣ ΗΛΙΑΣ