Ψήφισμα του Μουσικού Σχολείου Άρτας για το Τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής του ΤΕΙ Ηπείρου

Η διεύθυνση, ο σύλλογος διδασκόντων, οι μαθητικές κοινότητες στο σύνολό τους και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του Μουσικού Σχολείου Άρτας, με ομόφωνο ψήφισμά τους εκφράζουν την έντονη διαμαρτυρία τους στην πρόθεση του Υπουργείου Παιδείας να καταργήσει το Τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής του ΤΕΙ Ηπείρου που στεγάζεται στην Άρτα, σύμφωνα με το τελικό σχέδιο «Αθηνά» που κατατέθηκε στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Ελληνικής Βουλής.

Θεωρούμε ότι το συγκεκριμένο τμήμα στα 13 χρόνια λειτουργίας του πρόσφερε τα μέγιστα στην προσπάθεια αναβάθμισης των συνθηκών και των όρων της μουσικής εκπαίδευσης στη χώρα, όπως αυτή επιχειρήθηκε μέσα από την ίδρυση και λειτουργία του θεσμού των μουσικών σχολείων. Το Τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής του ΤΕΙ Ηπείρου είναι ένα από τα τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης που τροφοδοτούν τα μουσικά σχολεία με εκπαιδευτικούς άριστα καταρτισμένους σε παιδαγωγικό επίπεδο αλλά και σε επίπεδο ειδικότητας. Παράλληλα το παραπάνω τμήμα αποτελεί μία από τις πιο ελκυστικές επιλογές των αποφοίτων των μουσικών σχολείων που επιθυμούν να μελετήσουν σε βάθος τη λαϊκή και παραδοσιακή μας μουσική.

Σύμφωνα με τα παραπάνω επιθυμούμε με το παρόν ψήφισμα να εκφράσουμε και να καταθέσουμε τη συμπαράσταση και υποστήριξή μας στο απολύτως δίκαιο αίτημα των φοιτητών και καθηγητών του Τμήματος Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής του ΤΕΙ Ηπείρου, αλλά και σύσσωμης της τοπικής κοινωνίας του Νομού Άρτας που έχει την τιμή να φιλοξενεί το τμήμα από την έναρξη λειτουργίας του μέχρι και σήμερα, για τη μη κατάργηση ή συγχώνευση ή μετακίνηση του τμήματος, προτείνοντας παράλληλα να δοθεί σε αυτό ιδιαίτερα ενεργός ρόλος σε μια αναδιάρθρωση του προγράμματος σπουδών των μουσικών σχολείων όσον αφορά τον τομέα των μαθημάτων που άπτονται της Λαϊκής και Παραδοσιακής μας μουσικής.