Διαγωνισμός Φιλαναγνωσίας- Reading Contest

Φέτος η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου – 2 Απριλίου –  ήταν μέσα στις διακοπές του Πάσχα. Για να τιμήσουμε αυτή την ημέρα, η τάξη μας οργάνωσε έναν διαγωνισμό φιλαναγνωσίας  μεταξύ όλων των τμημάτων του σχολείου. Ο διαγωνισμός διήρκεσε δύο μήνες: άρχισε στις 1 Φεβρουαρίου και έληξε στις 30 Μαρτίου. Στον διαγωνισμό ήρθε πρώτο το Στ1΄ με τους μαθητές του να έχουν διαβάσει 68 βιβλία. Δεύτερο ήρθε το Δ2 με 57 βιβλία. Συνολικά σ’ αυτό το διάστημα οι μαθητές δανείστηκαν και επέστρεψαν στη βιβλιοθήκη του σχολείου  289 βιβλία. Το έπαθλο για τους νικητές ήταν ένας «δράκος του παραμυθιού» σε μορφή οριγκάμι. Τον χρυσό δράκο-έπαθλο που φαίνεται και στη φωτογραφία έφτιαξε ο Κώστας Μανδηλιώτης. Εύγε σε όλους τους μαθητές που πήραν μέρος στον διαγωνισμό, εύγε στα κορίτσια της τάξης μας που βοήθησαν στον χώρο της Βιβλιοθήκης, εύγε και στους νικητές!

Η δράση αυτή προωθεί τον 4ο Στόχο για Ποιοτική Εκπαίδευση του ΟΗΕ.