Είναι πολύ ωραίο να βρίσκεις σκακιστικό εξοπλισμό σε σχολείο, να τον εκμεταλλεύεσαι κατάλληλα και να βλέπεις άμεση ανταπόκριση από τους μαθητές του σχολείου. Φέτος στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Παροικιάς δημιουργήθηκε σκακιστική γωνιά στον διάδρομο του σχολείου και οι 3 σκακιέρες της είναι πάντα γεμάτες με παιδιά που παίζουν στα διαλείμματα. Όλες οι τάξεις ενημερώθηκαν για τους κανόνες και την ιστορία του σκακιού ενώ από τον Οκτώβριο ξεκίνησε σκακιστικό τουρνουά τάξεων. Ένα τμήμα της έκτης τάξης συμμετέχει σε πρόγραμμα Etwinning και παίζει σκάκι διαδικτυακά με σχολείο της Σουηδίας, σε πραγματικό χρόνο, με μεγάλη επιτυχία! Συγχρόνως, στο χώρο του σχολείου, υλοποιείται επιμορφωτικό σεμινάριο 8 ωρών με θέμα “Η αξιοποίηση του σκακιού στην εκπαίδευση”, υπό την αιγίδα του 1ου ΠΕ.ΚΕ.Σ Νοτίου Αιγαίου και με συμμετοχή 15 εκπαιδευτικών από το νησί της Πάρου.

Περισσότερες πληροφορίες στην Κοινή Γνώμη των Κυκλάδων.