ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΥΤΙΝΑΣ

Βυτίνα, Αρκαδία

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΡΟΠΑΙΩΝ

Απρ 202310

Ύστερα από πρόσκληση της Κοινωφελούς Επιχείρησης του Δήμου Γορτυνίας το Γυμνάσιο και το Λύκειο Βυτίνας επισκέφτηκε το Πνευματικό Κέντρο στα Τρόπαια, στις 21 Δεκεμβρίου, με στόχο τη βιωματική επαφή των μαθητών με τα έθιμα των Χριστουγέννων και την γνωριμία με τους μαθητές/τριες του Γυμνασίου και Λυκείου Τροπαίων. Οι μαθητές και οι μαθήτριες και των τεσσάρων σχολείων ενεπλάκησαν σε δημιουργικές δραστηριότητες και ψηφιακά παιχνίδια, στόλισαν τα χριστουγεννιάτικα δέντρα στην πλατεία των Τροπαίων με χειροποίητα στολίδια που είχαν φτιάξει οι ίδιοι , μέσα σε κλίμα φιλικής διάθεσης και ευφορίας. Αντάλλαξαν ευχές και δώρα και εξέφρασαν την ανυπομονησία τους για μελλοντικά γεγονότα τέτοιου είδους. Εξάλλου,  απώτερος στόχος της πρόσκλησης αυτής ήταν η συστηματική καλλιέργεια της συνεργασίας και της αλληλεγγύης μεταξύ των σχολείων της Γορτυνίας  και η ανάδειξη του ευρύτερου πολιτισμικού τους και διαπαιδαγωγικού τους χαρακτήρα. Στην εκδήλωση παρευρέθησαν ο Δήμαρχος Γορτυνίας κος Ευστάθιος Κούλης , ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αρκαδίας κος Ιωάννης Γαληνός , καθώς και πολλοί άλλοι τοπικοί πολιτικοί παράγοντες.

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΤΡΟΠΑΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΑ ΤΡΟΠΑΙΑ ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝΤΡΟΥ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΟΛΙΣΜΟΣ ΔΕΝΤΡΟΥ ΤΡΟΠΑΙΑ κ. ΓΑΛΗΝΟΣ ΤΡΟΠΑΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΡΟΠΑΙΑ

από κάτω από: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, Χωρίς κατηγορία| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΡΟΠΑΙΩΝ

Τα σχόλια είναι κλειστά.

Απρίλιος 2023