Οι «Έφηβοι Βουλευτές» του Πρότυπου ΓΕ.Λ. Μυτιλήνης… αγκαλιάζουν τον εθελοντισμό

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Βουλή των Εφήβων: Βήματα Δημοκρατίας – Κάνοντας Πράξη τη συμμετοχή», την Παρασκευή 23/02/2024 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας παρακολούθησαν ενημερωτική εκδήλωση για τον εθελοντισμό από εκπροσώπους του Περιφερειακού Τμήματος του Ερυθρού Σταυρού Μυτιλήνης. Ειδικότερα, ο κ. Θεόδωρος Βαλσαμίδης, Πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του Περιφερειακού Τμήματος του Ερυθρού Σταυρού Μυτιλήνης, και η κ. Μαρία Συμεού, κοινωνική λειτουργός της Κοινωνικής Υπηρεσίας του Τμήματος, συζήτησαν με τους μαθητές/τις μαθήτριες για την αξία και τις μορφές του εθελοντισμού αναδεικνύοντας τη σημασία της ανιδιοτελούς προσφοράς προς τον συνάνθρωπο. Παράλληλα, έγινε αναφορά – μέσω οπτικοακουστικού υλικού – στην ιστορία του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και το πολυδιάστατο έργο που επιτελεί στο πλαίσιο των εθελοντικών δράσεών του. Ακολούθησε μια πολύ ενδιαφέρουσα βιωματική δραστηριότητα, στην οποία οι «Έφηβοι Βουλευτές» κλήθηκαν να “δημιουργήσουν” τη δική τους εθελοντική ομάδα, να συναποφασίσουν το “συμβόλαιο” λειτουργίας της, να ορίσουν τους στόχους της και να σχεδιάσουν εθελοντικές δράσεις για την επίτευξή των συγκεκριμένων στόχων.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Υπεύθυνες του εκπαιδευτικού προγράμματος: Βασιλεία Χατζηβασιλείου (ΠΕ02) και Σεβαστή Τσάλτα (ΠΕ02).

omadikh ergasia 1 omadikh ergasia 2 ΟΜΑΔΑ 1 ΟΜΑΔΑ 2 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ 1 ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ 2

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2024/02/26/oi-efivoi-voyleytes-toy-protypoy-ge-l-mytilinis-agkaliazoyn-ton-ethelontismo/