Έκθεση Κατασκευών και Πειραμάτων

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η “Έκθεση κατασκευών και πειραμάτων” την Τετάρτη 02-06-2021 στον προαύλειο χώρο του σχολείου μας.
Οι μαθητές του Πρότυπου ΓΕΛ Μυτιλήνης και οι μαθητές του Πρότυπου Γυμνασίου Μυτιλήνης παρουσίασαν τις εργασίες τους, τα πειράματά τους και τις κατασκευές τους με πολύ κέφι και αγάπη για τις θετικές επιστήμες.

Η εκδήλωση αυτή έγινε όπως  «η Βραδιά του Ερευνητή»  που πραγματοποιείται με οργανωτές Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Ιδρύματα  στις έδρες των Πανεπιστήμιων, έτσι και στη Μυτιλήνη .

Στην έκθεση συμμετείχε πληθώρα μαθητών και μαθητριών των δύο σχολείων και παρουσιάστηκαν περισσότερα από 30 πειράματα και κατασκευές.

Ευχαριστούμε όλα τα παιδιά που συμμετείχαν με εργασίες και όλα όσα βοήθησαν στην διοργάνωση.

Λόγω των ιδιαίτερων υγειονομικών συνθηκών, δεν επιτρεπόταν, δυστυχώς, η είσοδος σε γονείς και κοινό. Παρόλα αυτά, ήταν ένα υπέροχο ταξίδι με οδηγούς τις Φυσικές Επιστήμες, τη Ρομποτική και την Τεχνολογία, γεμάτο χρώματα, χαμόγελα και ζωντάνια, το οποίο χάρηκαν μικροί και μεγάλοι. Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη χρονιά, ελπίζοντας χωρίς περιορισμούς αυτή τη φορά.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν η Περιφερειακή Δ/ντρια Βορείου Αιγαίου κα. Παπαδανιήλ Μαρία, ο Δ/ντης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λέσβου κ. Θεοφανέλλης Τιμολέων, ο υπεύθυνος ΕΚΦΕ Λέσβου κ. Ρούγγος Γεώργιος.
Μερικά από τα πειράματα και οι ομάδες:

Υπεύθυνος καθηγητής Αιβαλιώτης Δημήτρης ΠΕ04, Βιολόγος

Κατασκευή μικροσκοπίου με τη  χρήση tablet και smartphone

Ασημίνου Αναστασία, Γιαλούρη Μαρία, Κώτη Εύα, Τζανή Μαρία

Hydrobot το ρομπότ του νερού . Η χρήση της ρομποτικής στη μελέτη του περιβάλλοντος

Τρευλάκη Λίνα, Πάνου Δέσποινα, Ζαχαρόπουλος Κώστας

Υπεύθυνη καθηγήτρια  Ραλλού Σπανέλη ΠΕ04, χημικός

Παραγωγή Οξυγόνου από το συκώτι

Πανσεληνά Ευτέρπη, Τζωρτζάτος Βασίλης,

Η οδοντόπαστα του ελέφαντα με τους μαθητές/τριες:

Καπητανέλλη Ελπινίκη, Παπαδημητρίου Μαρία, Πεντογέννης Γιάννης, Σιάτρας Μιχαήλ

Υπεύθυνη καθηγήτρια Θωμαίδη Βασιλική ΠΕ04, χημικός

Αέριο-πυροσβεστήρας

Το κερί που ανάβει μόνο του

Ποιος έκλεψε τα χρώματα 1: (ιώδιο – ασκορβικό οξύ)

Ποιος έκλεψε τα χρώματα 2: (Φαινολοφθαλεΐνη-διοξείδιο του άνθρακα)

Η μπλε φιάλη

Ο ρόλος της ανηθόλης στην παραγωγή του ούζου

Παπούκας Αλέξανδρος, Αγγελή Χρύσα, Περιμένη Έλενα, Βαμβακά Δανάη, Καλατζή Βικτώρια, Γαγάνης Γιάννης, Φαϊδάς Αλέξανδρος, Καζάζη Ευρυδίκη, Σαντής Δημήτρης, Βαμβουρέλλης Έκτορας, Καμπάκου Μαριάννα, Κουρασαντζής Στράτος, Βόμβας Παναγιώτης, Λάλου Δήμητρα, Σέλικε Ολίβια, Μπακοπούλου Μάγια, Κεχαγιά Ευτέρπη, Λαχανά Καλιρρόη, Μπούρας Μανώλης, Νείρου Ράνια, Τριχόπουλος Παναγιώτης, Παπαδημητράκης Φάνης., Μαριόλας Παύλος, Πασπάτη Πηνελόπη, Σακαράκη Όλγα, Παπατζιάμος Δημήτρης, Παπαδοπούλου Ειρήνη, Κολουμαργιέτου Ανδρονίκη

Υπεύθυνη καθηγήτρια Παλαιολόγου Ελένη  ΠΕ04, φυσικός

Βιοκλιματικό Σπίτι

Δεληγιάννης Δημήτρης, Γιαλούρης Κρίτων, Δούκας Μιχαήλ Αγγελος,

Ένα αόρατο γυαλί

Κεντέρη Ιωάννα, Παπαγεωργίου Μελπομένη – Χριστίνα,

1 2 3 Boom (εκτόξευση «πυραύλου»)

Τελωνιάτη Σοφία, Παντέρμος Λευτέρης,

Ένας μολυβένιος ροοστάτης

BAYGI Kourosh

Ένα αίσθημα που λέγεται μεταίσθημα στο δίσκο  του Νεύτωνα

Σεϊντίνι Νίκος

Το πυθαγόρειο θεώρημα και η Φυσική

Χατζηφώτη Μαρία , Γιασσά Φωτεινή

Η ανάλυση του φωτός σε μεγάλες σαπουνόφουσκες

Γλεζέλλη Ταξιαρχούλα – Αλεξάνδρα, Κονσολάκη Κωνσταντίνα

Ρομποτική, με υπεύθυνο καθηγητή Ιάκωβο Μαστρογιάννη Γυμναστή

και μαθητές Βουρσούκη Αρετή, Δεληγιάννης Άγγελος, Θεοδοσίου Δημοσθένης, Κίζος Συμεών-Χρήστος, Μπούρας Εμμανουήλ-Μιχαήλ,  Ψούνος Ευάγγελος

3D με υπεύθυνο καθηγητή Νείρο Αντώνιο ΠΕ86, Πληροφορικός

Η 3D εκτύπωση και οι εφαρμογές της στην Ιατρική,

Κουτσκουδή Μαριάνθη, Ιστρέφι Ίβα, Βαμβακά Νεφέλη,  Ρόκο Μελίνα, Θεοδοσίου Ιγνάτιος, Βογιατζή Μιχαέλα.

3D βιοκλιματική κατοικία,

Μακρέλη Μυρσίνη, Σουγλάνη Ηλιάνα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://blogs.sch.gr/lykpeirm/2021/06/02/ekthesi-kataskeyon-kai-peiramaton/