ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΡΟ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Προσκαλούνται οι εκπαιδευτικοί κλ.ΠΕ03 Μαθηματικών και οι μαθητές της Γ’ Τάξης που συμμετέχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις καθώς και ο μαθητές της Α’ και Β’ τάξης ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. να παρακολουθήσουν την Ημερίδα που συνδιοργανώνουν  τα εκπαιδευτήρια ΔΕΛΑΣΑΛ  και ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης Μαθηματικών του Ν. Κυκλάδων και της 9ης ομάδας σχολείων της ΔΔΕ Α’ Αθήνας με θέμα: “Αξιολόγηση των γραπτών δοκιμίων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις” στις 13/04/2024 και ώρες 17:15-20:00 σε αίθουσα των εκπαιδευτηρίων ΔΕΛΑΣΑΛ ΣΥΡΟΥ.

Θα υλοποιηθούν  Βιωματικά Εργαστήρια με θέμα:

«Μεθοδολογία Επίλυσης Ασκήσεων»

Ομάδες εργασίας μαθητών/τριών A’,B’,Γ’ Λυκείου

και θα ακολουθήσει συζήτηση και συμπεράσματα.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα και η αφίσα  της Ημερίδας”.

Καραγιάννης Ιωάννης

Σύμβουλος Εκπαίδευσης Μαθηματικών Ν. Κυκλάδων & 9ης ομάδας σχολείων ΔΔΕ Α’ Αθήνας.

Ημερίδα Μαθηματικών_Προγραμμα (1)

ΑΦΙΣΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ Β ΛΥΚΕΙΟΥ ΓΙΑ ΠΑΤΡΑ- ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ

Πρόγραμμα Εκδρομής Β Λυκείου Πάτρα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΓΕΛ ΜΥΚΟΝΟΥ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ 08-04-24

Από την Δευτέρα 08-04-24 το πρόγραμμα του σχολείου μας άλλαξε λόγω προσαρμογής της εξεταστέας ύλης. Οι μαθητές μας μπορούν να δούν το νέο πρόγραμμα από το παρακάτω αρχείο :

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΓΕΛ ΜΥΚΟΝΟΥ ΑΠΟ 08-04-24

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2024-25

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές μας μπορούν να ενημερωθούν από τα παρακάτω αρχεία:

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΑΕΝ 2024_ΑΔΑ 6ΛΖΡ4653ΠΩ-5ΕΞ

ΕΞΕ – 30865 – 2024 – Προκήρυξη εισαγωγής σπουδαστών σπουδαστριών στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού Ακαδημαϊκού Έτους 2024-2025

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΦΟΡΕΣΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ 25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Οι μαθητές μπορούν να επιστρέψουν τις ενδυμασίες της παρέλασης στο σύλλογο γυναικών Μυκόνου που εδρεύει στη Χώρα αύριο Τετάρτη 27-03-24 και ώρα 1500-19.00 και Πέμπτη 28-03-24 τις ίδιες ώρες.

Υπεύθυνη κ. Αθυμαρίτη Άννα τηλ. 6944146428

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ 25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Δευτέρα 25 Μαρτίου και ώρα 12.00 η Σημαιοφόρος του σχολείου με τους παραστάτες θα παρευρεθούν στην καθιερωμένη Δοξολογία στον Ιερό Ναό της Μητροπόλεως στην Χώρα.

Μετά την δοξολογία θα ακολουθήσει επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο μνημείο των Πεσόντων.

Στις 12.45 στην ακτή Καμπάνη (γιαλός) θα παρελάσουν οι μαθητές/τριες των σχολείων της Μυκόνου με φορά από το Δημαρχείο προς το μνημείο της Μαντώ Μαυρογένους.

Αμέσως μετά την παρέλαση θα παρουσιαστούν παραδοσιακοί χοροί από μαθητές/τριες και από τοπικούς χορευτικούς συλλόγους στο χώρο πέριξ του Δημαρχείου.

Το πρωί στις 8.00 θα γίνει έπαρση της σημαίας στο Μνημείο των Πεσόντων από Τιμητικό Άγημα της 6ης ΜΣΕΠ Μυκόνου και στις 17.30 η Υποστολή της σημαίας.

YOUNG BUSINESS TALENTS- ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΜΥΚΟΝΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Μετά την επιτυχία του σχολείου μας στο ποδόσφαιρο και την κατάκτηση του σχολικού πρωταθλήματος των Κυκλάδων άλλη μία σημαντική επιτυχία του σχολείου μας πλαισιώνει την δουλειά που γίνεται στο σχολείο μας.

Στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Young Business Talents που γίνεται στην Αθήνα και συμμετέχουν 2500-2800 μαθητές από όλη την Ελλάδα και προσφέρει Βιωματική Μάθηση , εικονική πραγματικότητα μέσω προσομοιωτή ,κριτική ικανότητα και γνώσεις στα οικονομικά και την Διοίκηση Επιχειρήσεων , το σχολείο μας ως εκπρόσωπος των Κυκλάδων συμμετείχε με δύο ομάδες στο τελικό του Διαγωνισμού.

Η ομάδα μας MYBT κατετάγη πρώτη στον ομιλό της κερδίζοντας εκτός από το δίπλωμα και χρηματικό έπαθλο 200 ευρώ και η δεύτερη ομάδα μας MYCONOMY κατετάγη δεύτερη παίρνωντας τα διπλωματά τους και χάνοντας την τελευταία στιγμή την πρώτη θέση.

Δεν πειράζει όμως συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και του χρόνου περισσότερες επιτυχίες και εμπειρίες.

20240323 07581820240323 07561720240323 075847

20240323 07574220240323 075931

ΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΡΟ

Πρόσκληση

Προσκαλούνται οι εκπαιδευτικοί κλ.ΠΕ03 Μαθηματικών και οι μαθητές της Γ’ Τάξης που συμμετέχουν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις καθώς και οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ. να παρακολουθήσουν την Ημερίδα που συνδιοργανώνουν  τα εκπαιδευτήρια ΔΕΛΑΣΑΛ  και ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης Μαθηματικών του Ν. Κυκλάδων και της 9ης ομάδας σχολείων της ΔΔΕ Α’ Αθήνας με θέμα: “Αξιολόγηση των γραπτών δοκιμίων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις” στις 13/04/2024 και ώρες 17:15-20:00 σε αίθουσα των εκπαιδευτηρίων ΔΕΛΑΣΑΛ ΣΥΡΟΥ.

Θα υλοποιηθούν  Βιωματικά Εργαστήρια με θέμα:

«Μεθοδολογία Επίλυσης Ασκήσεων»

Ομάδες εργασίας μαθητών/τριών A’,B’,Γ’ Λυκείου

και θα ακολουθήσει συζήτηση και συμπεράσματα.

Επισυνάπτεται το πρόγραμμα, η αφίσα  της Ημερίδας και η φόρμα υποβολής συμμετοχής εδώ..

Η είσοδος είναι ελεύθερη. Μπορείτε να κάνετε την εγγραφή σας στην ημερίδα εδώ.

Περισσότερα ΕΔΩ

Καραγιάννης Ιωάννης

Ημερίδα Μαθηματικών_Προγραμμα (1)

ΑΦΙΣΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΦΟΡΕΣΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Οι μαθητές του σχολείου μας που θα συμμετάσχουν στην παρέλαση την 25η Μαρτίου μπορούν να παραλάβουν τις ενδυμασίες αύριο Τετάρτη 20-03-24 και ώρα 14.00-19.00 από το σύλλογο γυναικών Μυκόνου που βρίσκεται στη Χώρα Μυκόνου στην τοποθεσία Μπαρκιά.

τηλ. υπεύθυνου στο σύλλογο γυναικών κ. Αθυμαρίτη Άννα 6944146428.

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ

Οι μαθητές μας (άρρενες) που έχουν γεννηθεί το 2006 θα πρέπει επειγόντως να ενημερωθούν από το παρακάτω αρχείο:

ΕΞΕ – 26595 – 2024 – Φ12α_ΠΡΟΣΕΛΚΥΣΗ – ΕΠΙΛΟΓΗ – ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ