ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΕ 11

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ  ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΕ 11

Την τρίτη 23-10-2012 στις 12.00 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ημερίδα επιμορφωτικής συνάντησης των καθηγητών ΠΕ 11 με θέμα

«Η διάχυση καλών πρακτικών ως μέσο ενδοσχολικής επιμόρφωσης και επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών» Την ημερίδα διοργάνωσε η σχολικής σύμβουλος Φυσικής Αγωγής Αχαϊας Μένη Κούρου σε συνεργασία με το σχολείο μας. Την πρακολούθησαν 8Ο καθηγητές ΠΕ11.

Το πρόγραμμα της ημερίδας:

• 11:45 – 11:55 προσέλευση/ παραλαβή βεβαιώσεων προηγούμενης ημερίδας
  • 11:55 – 12:55 1ο μέρος παρουσίασης Καινοτόμων Δραστηριοτήτων
  1. 1.       Θωμοπούλου Ιωάννα (Υπεύθυνη Τμήματος Αγωγής Υγείας Δ/θμιας Εκπ/σης Π. Ε. Αχαΐας) : «Φιλοσοφία και προοπτικές των καινοτόμων δραστηριοτήτων της Αγωγής Υγείας»
  2. 2.       Μαζαράκη Μάρα  (Υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ Αιγίου): «Δραστηριότητες, παρεμβάσεις & καλές πρακτικές στη Συμβουλευτική & τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό»
  3. 3.       2ο Γυμνάσιο Παραλίας (Παλαιολόγος Γιώργος): «Πρώτες Βοήθειες» (Αγωγή Υγείας)
  4. 4.       Γυμνάσιο Καστριτσίου: (Χαλκιοπούλου Αντιγόνη) «Ένας Εθελοντής δεν φέρνει την Άνοιξη»  –  «Καρναβαλικές Δράσεις» (Πολιτιστικά Θέματα)
  5. 5.       Πειραματικό ΓΕΛ Πατρών (Παυλάκης Γιάννης): «Η αγορά εργασίας στην πόλη μας» (Αγωγή Σταδιοδρομίας)
  • 12:55 – 13:05 διάλειμμα
  •  13:05 – 13:45 2ο μέρος παρουσίασης Καινοτόμων Δραστηριοτήτων
  1. 1.       Τασούλα Βασιλική (Προωθήτρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων για την Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Δ. Ελλάδος): «Οι δυνατότητες των ευρωπαϊκών προγραμμάτων»
  2. 2.       Κούρου Μένη (Σχολική Σύμβουλος ΠΕ11): «Οι καινοτόμες δραστηριότητες ως μέσο ενδοσχολικής επιμόρφωσης και επαγγελματικής ανάπτυξης των εκπαιδευτικών»
  3. 3.       12ο Γυμνάσιο Πατρών / Γυμνάσιο Καστριτσίου (Σταυρόπουλος Παναγιώτης / Σκαρπέλου Σταυρούλα): «Κινούμαστε χορεύοντας και περπατώντας»  -«Λαβύρινθος»  Δίκτυο Σχολείων Π.Ε. Αχαΐας (Αγωγή Υγείας)
  4. 4.       12ο Γυμνάσιο Πατρών (Αγγελάκου Έφη / Καφούρου Άννα):  «Les plus beau jardin des mots européens / Ο πιο όμορφος κήπος  ευρωπαϊκών λέξεων» (Ευρωπαϊκή Σύμπραξη Σχολείων / Comenius)
  5. 5.       Πειραματικό Γυμνάσιο Πατρών (Καμπύλης Νίκος):  «ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΤΥΠΙΚΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ»
  • 13:45– 14:00  Ανοιχτή Συζήτηση
  1. 1.       Θεματικοί άξονες καινοτόμων δραστηριοτήτων / Θεματολογία προγραμμάτων
  2. 2.       Σχεδιασμός προγραμμάτων καινοτόμων δραστηριοτήτων / υποβολή προτάσεων
  3. 3.        Εμπλοκή των εκπαιδευτικών ΠΕ11 σε καινοτόμες εκπαιδευτικές δραστηριότητες και  ευρωπαϊκά προγράμματα / η συνεργασία μεταξύ των ειδικοτήτων στην υλοποίηση ενός προγράμματος
  4. 4.       Παιδαγωγικές μέθοδοι και διαθεματικότητα των  καινοτόμων δραστηριοτήτων

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.