Αρχεία για 19 Ιουνίου 2018

“…πάμε μια βόλτα στο Φεγγάρι”

Μέχρι το Φεγγάρι μας ταξίδεψαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου Χαβαρίου, το βράδυ της Δευτέρας 18 Ιουνίου. Η Περιβαλλοντική ομάδα του Σχολείου παρουσίασε το πρόγραμμα που επεξεργάστηκε όλη τη χρονιά, με τίτλο: “…πάμε μια βόλτα στο Φεγγάρι”.

Στην αρχή ανέφεραν πώς παρουσιάζεται η Σελήνη στη μυθολογία και στη λαϊκή παράδοση. Μας παρουσίασαν τις κινήσεις των ουρανίων σωμάτων και τις φάσεις της Σελήνης. Στη συνέχεια μας έδειξαν πώς γίνεται μια αποστολή στη Σελήνη και πώς κατακτήθηκε η Σελήνη από τον άνθρωπο με το πρόγραμμα “Απόλλων”.

Κατόπιν είδαμε το Φεγγάρι ως πηγή έμπνευσης των καλλιτεχνών (λογοτεχνία, ζωγραφική, μουσική, κινηματογράφος).

Το κοινό ενθουσίασε η ορχήστρα, αποτελούμενη από τη μαθήτρια Χαρά Γκρίλλα, τον καθηγητή Γιάννη Γιαννόπουλο, τους δασκάλους Κώστα Κουτρουμάνο και Παύλο Σερβίνη, η οποία συνοδευόμενη από τη χορωδία των μαθητών έπαιξαν και τραγούδησαν ελληνικά και ξένα τραγούδια με θέμα το φεγγάρι.

Στο τέλος έγινε απονομή διπλώματος για συμμετοχή σε σχολικούς αγώνες καθώς και απονομή αναμνηστικών από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου. Και η γιορτή ολοκληρώθηκε με παραδοσιακούς χορούς, ενώ προσφέρθηκαν γλυκά και αναψυκτικά σε όλους.