Αρχεία για 13 Απριλίου 2012

Η ζωή εν τάφω

Τα εγκώμια ψάλλονται την Μ. Παρασκευή και μας θυμίζουν τον θρήνο της Παναγίας για την ταφή του Χριστού.

Στο Χάβαρι και φέτος όπως και κάθε χρόνο συνόδευσαν τον Επιτάφιο οι μικρές μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου, ντυμένες μυροφόρες. Καθ’ όλη τη διάρκεια  της περιφοράς του Επιταφίου ακολουθούσαν  από κοντά και έρραιναν με λουλούδια τον Επιτάφιο.

Τα εγκώμια έψαλλαν χορωδίες αποτελούμενες από μαθήτριες και μαθητές του χωριού μας, αλλά και από μεγαλύτερες γυναίκες.

Κατά την περιφορά στους δρόμους του χωριού, ο Επιτάφιος της Αγίας Τριάδας συναντιέται με τον Επιτάφιο του Αγίου Γεωργίου στηην άκρη του χωριού. Εκεί οι νέοι που κουβαλούν τους Επιτάφιους στους ώμους τους, τους σηκώνουν ψηλά σε ένα άτυπο διαγωνισμό για το ποια ενορία θα νικήσει.

Τόσο η εκκλησία της Αγίας Τριάδας όσο και το προαύλιο ήταν και φέτος γεμάτα από κόσμο, καθώς και φέτος έχουν έρθει πολλοί ξενιτεμένοι μας.