Αρχεία για 27 Οκτωβρίου 2011

Στα πρόθυρα Χούντας

Πανό και συνθήματα κατά των πολιτικών στα γήπεδα
Στο ΟΑΚΑ οι οργανωμένοι οπαδοί του Παναθηναϊκού πριν τον σαββατιάτικο αγώνα με τον Εργοτέλη ανάρτησαν πανό το οποίο έγραφε: «Πολιτικοί λαμόγια, βουλή των βολεμένων. Θα σας πνίξει η οργή των εξεγερμένων». Ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Χρήστος Μίτσιος κάποια στιγμή διέκοψε τον αγώνα απαιτώντας να κατεβεί το πανό. Στο τέλος της αναμέτρησης αστυνομικοί των ΜΑΤ σταματούσαν αυτοκίνητα οπαδών του Παναθηναϊκού αναζητώντας το συγκεκριμένο πανό.

Το συγκεκριμένο πανό ήταν ένα από τα πολλά που αναρτήθηκαν στα γήπεδα το Σαββατοκύριακο. Αυτό δείχνει την αγανάκτηση, την οργή του λαού σ’ αυτά που συμβαίνουν ερήμην του. Η Αστυνομία θεώρησε τα πανό παράνομα και αποφάσισε να λογοκρίνει το λαϊκό αίσθημα. Δεν είδαμε όμως να επιδεικνύει ανάλογο ζήλο όταν οι χούλιγκανς καταστρέφουν τα γήπεδα, σπάνε καθίσματα, πετάνε κροτίδες ή μολότοφ μέσα ή έξω από τα γήπεδα.

Την ενέργεια αυτή της Αστυνομίας σχολιάζει και ο σύνδεσμος φιλάθλων του Άρη “Super 3”. Μεταξύ άλλων λέει:    “Το πρώτο θύμα ενός πολέμου είναι η αθωότητα. Παραφράζοντας τη γνωστή ρήση, επισημαίνουμε και υπενθυμίζουμε ότι το πρώτο θύμα μιας στρατιωτικού καθεστώτος πολιτικής διακυβέρνησης μιας χώρας είναι η ελευθερία του λόγου και της έκφρασης των πολιτών. Αυτήν την απίστευτη λογοκρισία βίωσε το Ελληνικό ποδόσφαιρο το περασμένο Σάββατο σε μια κατρακύλα δίχως τέλος, με πρωταγωνιστές την αστυνομία και την πολιτεία αυτή τη φορά. Ένα πανό με πολιτικό περιεχόμενο στο ΟΑΚΑ έγινε αιτία και αφορμή να ξυπνήσουν εφιάλτες χούντας και απολυταρχικών καθεστώτων στην Ελλάδα του 2011.

Παράνομες σωματικές έρευνες, παράνομες έρευνες σε αυτοκίνητα, ποινικές διώξεις για ένα πανό που εξέφραζε ό,τι αισθάνεται ο μέσος Έλληνας. Στην επταετία έψαχναν τι εφημερίδα είχε ο καθένας μέσα στο σακάκι του. Σήμερα ψάχνουν και διώκουν τα πανό που αναρτώνται στα γήπεδα με μηνύματα που δεν περιγράφουν τίποτα διαφορετικό από την αλήθεια.

Και φυσικά η επικαλούμενη άγνοια και αθωότητα των πολιτικών προϊσταμένων, οι οποίοι βέβαια «δεν ήξεραν τίποτα» και σίγουρα «δεν έδωσαν τέτοια εντολή», δεν πείθει κανέναν. Σκληρή η αλήθεια και θέλει παντελονάτους πολιτικούς για να την αποδεχθούν. Δυστυχώς στην Ελλάδα αντί για παντελονάτους πολιτικούς έχουμε πάμπολλους τσεπάτους πολιτικούς. Που δεν αντέχουν και καταφεύγουν με την πρώτη ευκαιρία, με τη συνεργασία της αστυνομίας, σε χουντικές σκέψεις και πρακτικές. Δεν απομένει λοιπόν παρά να δούμε και λογοκριμένα έντυπα.

Η πολιτική και οι πολιτικοί φοβούνται το ποδόσφαιρο. Φοβούνται την αυθόρμητη αντίδραση του οπαδού, φοβούνται τη συγκέντρωση και συνάθροιση στα γήπεδα. Τρέμουν στην ιδέα μιας αυθόρμητης και γενικευμένης διαμαρτυρίας και κατακραυγής που θα ξεπηδήσει από τις κερκίδες. Τρέμουν και επιστρατεύουν ό,τι και οι χούντες. Την αστυνομία που μπορεί πανεύκολα να μετατρέψει μια ειρηνική διαδήλωση σε γενικευμένα επεισόδια, να προβοκάρει, να τορπιλίσει, να φοβίσει, να τρομοκρατήσει. Μόνο που σιγά-σιγά η κατάσταση ξεφεύγει καθώς βυθίζουν ολοένα και περισσότερο τον κόσμο στην απόγνωση και την ανέχεια. Η κατάσταση ξεφεύγει και σύντομα μπορεί να είναι ανεξέλεγκτη. Και τότε ούτε τα ΜΑΤ, ούτε τα δακρυγόνα, ούτε τα κλομπ θα είναι αρκετά για να «συμμαζέψουν» την οργή, τη διαμαρτυρία και την κατακραυγή”.

Ολόκληρη η ανακοίνωση του συνδέσμου στο: http://www.super3.gr/main.asp